ÇANAKKALE'DE ÜRETECEK, YUNANİSTAN'A SATACAK

Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, Çanakkale'de üretimini gerçekleştirdikleri ton balığını Yunanistan'a satmayı hedeflediklerini belirtti.

ÇANAKKALE'DE ÜRETECEK, YUNANİSTAN'A SATACAK
EndüstrideAra4

Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, Çanakkale'de üretimini gerçekleştirdikleri ton balığını Yunanistan'a satmayı hedeflediklerini belirtti.

Yunanistan'da dondurulmuş deniz ürünleri üreten bir marka ile görüşmelerin devam ettiğini, bu kapsamda ülkede bir şirket kurduklarını kaydeden Önen, yıl sonunda tamamlanacak satın alma gerçekleştiğinde 150 milyon avro pazar büyüklüğüne sahip Yunanistan pazarına girip Avrupa coğrafyasına yayılabileceklerini söyledi. 

Önen, şirketlerini satmak ya da yabancı bir ortaklık kurmayı düşünmediklerini ve bunun aile aile anayasasına da birinci madde olarak eklendiğinin altını çizdi.

"HEDEFİMİZ, İLK 3 İÇERİSİNE GİRMEK"

Dünyada ton balığı pazarında İtalyan bir firmanın lider olduğunu, onu İspanya ve Taylan firmaları izlediğini dile getiren Önen, " 5 yıl içinde hedefimiz, Tayland ve İspanya'daki markaları geride bırakarak dünyada ilk 3 firmadan biri olmak. Bir Türk şirketi olarak dünyada böyle bir başarı elde etmek bizim en büyük motivasyonumuz." dedi.

AĞIRLIK KADIN ÇALIŞANLARDA

Kadın emeğinin yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösterdiklerini, bünyelerindeki 2 bin çalışandan bin 500'ünün kadın çalışanlardan oluştuğunu ifade eden Önen, "Tüm dünyada olduğu gibi, Dardanel ürünlerini de kadın emekçilerimiz elleriyle temizliyor ve hazırlıyor. Çanakkale gibi sanayisi gelişmekte olan bir bölgede binlerce kadına istihdam sağlamak, asgari ücretin üzerinde bir gelir yaratmak, böylece hanelerine dokunmak, bizim en büyük mutluluğumuz. Büyüyeceksek de bunu kadın istihdamını artırarak yapacağız 2021 yılında yeni fabrikamızı devreye almamız ile birlikte ek 1.000 kişilik kadın istihdamı yaratacağız." şeklinde konuştu.

Önen ayrıca, markalarının kurucusu Niyazi Önen'in Londra'dan Türkiye'ye getirdiği ve ilk başta Türkiye pazarına uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirilen hazır sandviç işin 400 milyon TL ciroya ulaştıklarını, satışlarının yarısının benzin istasyonlarından geldiğini aktararak 300 çalışanlarının ortalama 150 bin sandviç ürettiğini ve söz konusu alanda 15 yılda pazar lideri olmayı başardıklarını sözlerine ekledi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 09:56
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler