banner1322
x

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Meslek araştırmalarında en çok arananların başında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü geliyor. Peki, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü nedir? Cevabı haberimizde…

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Enerji Zirvesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü, sosyal koruma, işsizlik, sendikalaşma, çalışma barışı, verimlilik, iş sağlığı ve güvenliği gibi daha birçok konuyu kapsıyor.  
 İktisat, işletme, hukuk gibi pek çok ana bilim dalının kesiştiği bir alan olarak ortaya çıkan bölüm, insanın üretim sürecinde bir meta olmadığını dikkate alarak, insan onuruna yakışır çalışma ortamının sağlanmasını da temel hareket noktası olarak görüyor.

Genel iktisat ve işletme eğitimiyle birlikte,  bu bölüm öğrencilerine insanın çalışma yaşamına, toplumsal hayatına ilişkin konular ve sosyal, hukuksal ve ekonomik açılardan uzmanlık düzeyinde öğretilmektedir. Öte yandan iş olanakları Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünden mezun olanlar için oldukça geniş.
Sendikalarda uzman, denetçi ve üst düzey yönetici gibi özel sektörün bütün iş kollarında iş bulma imkanına sahip olan mezunlar, bankacılık ve finans sektöründe de çalışabiliyor.
Bunun yanı sıra, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere tüm resmi kuruluşlarda uzman personel ya da müfettiş olarak istihdam edilmektedirler.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 16:31
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını