Bursalı iş insanlarından "İstihdamı Koruyalım" çağrısı

- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay: - "İş dünyamız, her zor dönemde olduğu gibi bugün de elini taşın altına koyarak, milletimizin refahı ve ülkemizin geleceği için mücadele edecektir"

Bursalı iş insanlarından "İstihdamı Koruyalım" çağrısı
Endüstrideara

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) öncülüğünde Bursa'da faaliyet gösteren 80'i aşkın dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi, ortak açıklamada bulunarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "İstihdamı Koruyalım" çağrısı yaptı.

"İstihdamı Koruyalım" çağrısına ilişkin Bursa iş dünyası temsilcileri adına BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay tarafından yapılan ortak açıklamada, bugüne değin eşi benzeri görülmemiş salgının, gün geçtikçe derinleştiği ve bütün devletler için ortak bir krizin yaşanmasına neden olduğu bildirildi.

Türkiye'nin son senelerde yaşadığı zorluklardan güçlenerek çıkmayı başardığını dile getiren Burkay, şöyle devam etti:

"Salgın sürecinde çalışanların, firmaların, üretim ve hizmet kapasitesiyle istihdamın korunması önemli. Bu dönemde temel önceliğimiz, 'Sağlıklı ekonominin yolu sağlıklı toplumdan geçer' anlayışıyla gerekli tedbirleri almak, çalışanlarımızı ve firmalarımızı virüsten korumaktır. İçinde bulunduğumuz çetin şartları ancak milli birliğimizi koruyarak ve dayanışma içinde hareket ederek aşabiliriz. Üretim ve hizmet kapasitemizi muhafaza ederek, istihdamımızı korumak da daha güçlü bir gelecek için her birimizin taşıması gereken ortak bir sorumluluktur."

Burkay, salgın boyunca ekonominin ve firmaların ayakta kalması için ekonomi destek paketlerinin açıklandığını anımsatarak, hükümetin, bu olağanüstü dönemde gerek uyguladığı sağlık stratejileri gerekse de çalışma hayatının tüm aktörlerini ilgilendiren destek paketleriyle dünyaya örnek bir yaklaşım sergilediğinin altını çizdi.

İstihdamı korumak adına uygulanan "Kısa Çalışma Ödeneği" şartlarının da önemli oranda iyileştirildiğini hatırlatan Burkay, açıklamasına şöyle devam etti:

"Başvuru için gereken belge sayısı düşürüldü. Ülke ekonomimizin lokomotif kenti Bursa'da bizler de iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarımızla tüm firmalarımıza seslenmek istiyoruz. Çalışanını işten çıkarma, istihdamını koru, ihtiyacın olan kaynak Kısa Çalışma Ödeneği'nde. Faaliyetlerini durduran veya azaltan firmalarımız, üç ay süreyle çalışanlarının maaşlarını buradan karşılayabilir. Tüm firmalarımızı bu imkandan faydalanmaya davet ediyoruz. İş dünyamız, her zor dönemde olduğu gibi bugün de elini taşın altına koyarak, milletimizin refahı ve ülkemizin geleceği için mücadele edecektir. El ele, omuz omuza vererek bu krizi de aşacağımıza ve hedeflerimize yeniden odaklanacağımıza yürekten inanıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 12:04
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını