Bursa'nın ipeği tescillendi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 sene evvel tescil başvurusu gerçekleştirilen Bursa ipeğine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı.

Bursa'nın ipeği tescillendi
EndüstrideAra - Haber Detay

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 sene evvel  tescil başvurusu gerçekleştirilen Bursa ipeğine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, belediyenin 12 Ağustos 2015 tarihinde Bursa ipeğine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alabilmek amacıyla yapmış olduğu başvuru kabul edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerekli inceleme ve araştırmalar gerçekleştirildikten sonra "askı itiraz süreleri"nin de tamamlanmasıyla süreç sonlanarak, Bursa ipeğine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına tescil sürecini takip eden Erdem Kaya Patent Şirketi Genel Müdürü Erdem Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a tescil belgesini takdim etti..

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Aktaş, Bursa ipeğinin kentin "Coğrafi İşaret Tescil Belge"li 11'inci ürünü olduğunu aktararak, şöyle dedi:

"Bundan sonra da özellikle Bursa ipeğini yaşatmayla alakalı belediyemizin çalışmaları olacak. Özellikle Bursa'da satıcı arkadaşlara ve bu işin ticaretini yapan herkese tavsiyemiz, bu değerin korunması ve sahip çıkılması. İnanıyorum ki Bursa'nın yüz aklarından olan Bursa ipeği, bu tescille beraber Bursa için daha fazla ekonomik değer haline dönüşecektir. Bursa ipeği zaten Bursa'nındı, biz onu tescil etmiş olduk. Kozadaki hayvanın yediği yapraktan tutun da ipeğin ürün olarak teşhirine kadar geçen tüm süreçlerde Bursa orijinli bu ipeğin ortaya çıkışı, bizim için önemli ve değerli. Biz artık bu değerimizi dünyaya tanıtma ve anlatmanın derdinde olacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 15:40
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler