BU FABRİKA ÇAY ÇÖPÜNDEN MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETECEK

Rize’nin önemli geçim kaynağı olan çayın atıklarından manfal kömürü ve elektrik üretilmesi için yeni bir fabrika kuruldu.

BU FABRİKA ÇAY ÇÖPÜNDEN MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETECEK
Endüstrideara

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Rize Organize Sanayi Bölgesi’nde Ağustos 2020’de kurulumuna başlanan fabrika son aşamaya gelindi. 15-20 gün içerisinde imalatımız başlayacak. Fabrikada çay çöpünden mangal kömürü üretilecek. Fabrika ilk olduğu için kendi içerisinde eksikler olabilir. Eksikler giderildiğinde yaklaşık 2-3 ay içerisinde tam kapasiteye geçmiş olacak. 6 bin kalori düzeyinde bir ısı derecesi var. Aynı zamanda mangalda kalma süresi de güçlü. Yaklaşık 5-6 saat kalabiliyor. Çok kaliteli bir kömür ortaya çıkmış oldu" dedi. 

YÜZDE 16’LIK YAĞDAN OLUŞACAK GAZLA ELEKTRİK ÜRETİLECEK 

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İnşaatı tamamlanan ve makine montajları yapılan fabrikada çay çöpü, işlenerek mangal kömürü haline dönüştürülecek. Çay çöpünden çıkan yüzde 16'lık yağdan oluşacak gazla ise elektrik üretimi yapılacak. Türkiye’de geçtiğimiz dönemlerde hem fındık kabuğundan hem de mısır silajlarından mangal kömürü yapılıyordu. Bizler de çay çöpünden mangal kömürü yapmayı denedik. Bir yıl deneme süreci sonucunda uygulama başarılı sonuç verdi.” dedi.  (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 13:34
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını