banner1322
x

BOSNA HERSEK TÜRK FİRMALARIYLA İŞ BİRLİĞİNİ GÜNDEMİNE ALDI

EOSB'de Başkan Nadir Küpeli'yi ziyaret eden Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, iki ülke arasındaki iş birliğine işaret etti.

BOSNA HERSEK TÜRK FİRMALARIYLA İŞ BİRLİĞİNİ GÜNDEMİNE ALDI
Endüstrideara

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli’yi ziyaret eden Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Türk firmaların girişimci ruhundan yararlanmak ve iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.

"YAKIN İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE DAHA ÇOK KATKI SUNUYOR"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Küpeli, bu tür ziyaretlerin iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin daha çok gelişmesine katkı sunduğunu dile getirdi.

Şehrin hızla büyüyen sanayisi, Eskişehir OSB'nin yatırımlarıyla ilgili Büyükelçi Alagiç'e bilgiler veren Küpeli, EOSB’nin sağladığı pek çok avantajla cazip bir bölge olduğunu, son yıllarda yatırımcıların yoğun talebiyle karşılaştıklarını aktardı. 

"ESKİŞEHİR VE BOSNA ARASINDAKİ TİCARETİN ARTACAĞINA İNANIYORUM"

Bosna Hersek ile tarihi bağların yanı sıra önemli bir ticaret hacminin olduğunu bunu geliştirmek istediklerini söyleyen Başkan Küpeli, "Bosna Hersek'in Türkiye ile tarihi bir bağı var. İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin en üst seviyede tutulması çok önemlidir. Balkan coğrafyamızın önemli ülkelerinden olan Bosna Hersek ile beyaz eşya yan sanayi, makine ve lojistik başta olmak üzere birçok sektörde önemli bir ticaret hacmimiz var. Bu ilişkileri ileri boyutlara taşımak, Bosna Hersek ve Eskişehir arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapmaya hazırız. Bosna Hersek’e OSB’lerin işletilmesi konusunda imkanlarımız ölçüsünde bilgi desteği vermeye hazırız. Güçlü bir sanayiye sahip Bosna Hersek bizleri de mutlu eder. Önümüzdeki dönemde Eskişehir ve Bosna Hersek arasındaki ticaretin daha da artacağına inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

"ESKİŞEHİR TİCARETTE VE SANAYİDE ÇOK YÖNLÜ POTANSİYELE SAHİP"

İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin üst düzey olduğuna işaret eden Alagiç, ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirmesini istediklerini belirtti.

Eskişehir’in ticaret ve sanayide çok yönlü potansiyellere sahip olduğunu, birçok sektörde tecrübesi bulunduğunu ve bu imkandan yararlanmak istediklerinin altını çizen Alagiç, "Bosna Hersek, Avrupa'nın kalbinde bir ülke. Bosna Hersek stratejik konumu, elverişli ticari alanları, rekabetçi fiyatta nitelikli iş gücü, istikrarlı finansal sistemi, düşük işletme maliyetleri, cazip yatırım lokasyonları bakımından yabancı yatırımcılara önemli avantajlar sunuyor. Türkiye'nin Balkanlardaki rolü çok önemli. Türk girişimcilerle daha çok iş birliği yapmak istiyoruz. Türk firmaların girişimci ruhundan yararlanmak istiyoruz. Bosna Hersek’te de Organize sanayi Bölgeleri var ama bu konuda Türkiye’de Eskişehir ve bazı şehirler çok başarılı örnekler ortaya koyuyorlar. Sizlerin bu OSB’ler konusundaki kurma ve işletme tecrübenizden yararlanmak istiyoruz. Eskişehir sanayi bakımından çok önemli bir merkez. İnşallah sizlerin de desteğiyle ilişkilerimizi en yakın zamanda daha ileriye taşıyacağız. Güzel iş birliklerine imza atacağız" diye konuştu.

"İŞ İNSANLARINI HEYET OLARAK BİR ARAYA GETİRECEĞİZ"

Eskişehirli sanayicileri Bosna Hersek’te yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunan Alagiç, Eskişehirli ve Bosnalı iş insanlarını karşılıklı heyet olarak bir araya getirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 01:39
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını