Borçka'da çay üreticilerine çay toplama makinesi verildi

Artvin'in Borçka ilçesinde, çay üretici ve işçilerine şarjlı çay toplama makinesi ve ekipman verildi.

Borçka'da çay üreticilerine çay toplama makinesi verildi
Robot Zirvesi

ARTVİN (AA) - Artvin'in Borçka ilçesinde, çay üretici ve işçilerine şarjlı çay toplama makinesi ve ekipman verildi.

Borçka Kaymakamlığı ve Borçka Ziraat Odası iş birliğiyle çay toplama işini kolaylaştırmak ve iş gücünden tasarruf etmek maksadıyla alınan şarjlı çay toplama makinelerinin dağıtımı için Çifteköprü köyünde program gerçekleştirildi.

Programa katılan Vali Yılmaz Doruk, çay bahçelerini gezerek, proje hakkında Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur ve diğer ilgililerden bilgi edindi.

Çay toplama makinesi ile bahçede çay toplayan Doruk, ardından çay üreticileri ve işçilerine çay toplama makinesi ve ekipman dağıtımı yaptı.

Vali Doruk,burada yapmış olduğu konuşmada, bugün itibarıyla Artvin'de çayda ilk sürgün kesiminin tamamlandığını belirtti.

Çay sezonunda beklenen miktarlara ulaşıldığını aktaran Yılmaz Doruk, sözleini şöyle sürdürdü:

"Bunu hem özel sektöre verdiğimiz çay miktarından hem de ÇAYKUR'dan aldığımız rakamlarla teyit ettik. İlimizde 53 bin ton civarında yaş çayı kendi işçimizle, üreticimizle yardımlaşarak topladık. Gençlerimizi de işin içine dahil ettik. Böylelikle üreticinin parası kendi cebinde kaldı."

Doruk, çay toplama işi için 5'er kişilik gruplarla kendilerine başvuran her gruba istisnasız çay toplama makinesi ve diğer ekipmanları verdiklerine dikkat çekerek, "Çay toplama işçilerine ekipmanın yanı sıra eğitimler de veriyoruz. Bu eğitimlerle toplanan çayın kalitesi de yükseliyor." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 13:17
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını