banner1322
x

"Bor artık burada işleyecek"

" Bor cevherimizi yerli teknoloji ve yerli insan kaynağımızla artık burada işleyecek, değerine değer katacağız" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Borda önemli bir teknoloji hamlesi başlattık ve Türkiye bu alanda sadece ham madde değil işlenmiş ürün ihracında da inşallah önemli bir yere gelecek" ifadelerini kullandı.

"Bor artık burada işleyecek"
Robot Zirvesi

KÜTAHYA (AA) –  "Borda önemli bir teknoloji hamlesi başlattık” diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,“Türkiye bu alanda sadece ham madde değil işlenmiş ürün ihracında da inşallah önemli bir yere gelecek." dedi.

Kütahya'nın Emet ilçesinde Eti Maden İşletmeleri Sülfürik Asit Üretim Tesisi'nin temel atma töreninde konuşan Dönmez, yaklaşık 200 kişiye tesisin tamamlanmasıyla istihdam sağlayacağını söyledi.
İleri teknoloji ürünlerinin ihracatta payını artıracaklarını belirten Dönmez, "Artık bor ihracatında konsantre ürünlerinin payını azaltıp Allah nasip ederse ileri teknoloji ürünlerin payını artıracağız.

'Geleneksel bor ürünlerinden ileri teknolojide kullanılan bor üretimine geçiş' Eti Maden’in yeni dönemdeki vizyonu olacak. Bor cevherini, 413 milyon liralık bedelle temelini atacağımız Sülfürik Asit Üretim Tesisimiz katma değerli hale getirecek. Emet'imiz, Kütahya'mız, Türkiye'miz değerine değer katacak. Daha da gelişecek daha da büyüyecek inşallah."

Dünyanın en büyük kolemanit rezervlerine Emet'in sahip olduğunu aktaran Dönmez, "1,81 milyar ton büyüklüğünde dünya bor rezervlerinin yüzde 40'ını oluşturan bir rezervden bahsediyoruz. 
Tüm dünyanın ihtiyacını 300 yıl boyunca sorunsuz karşılayabilecek bir rezerve bu topraklar ev sahipliği yapıyor. Eti Maden'e bu rezervleri hakkıyla işlemek için yeni bir vizyon belirledik.

Ham madde olarak artık bu kaynakları satmak yok dedik. Bor cevherimizi yerli teknoloji ve yerli insan kaynağımızla artık burada işleyecek teknolojik altyapıyı da Türkiye'de kuracağız. Dönmez, borun işlenmesi durumunda bire 200, bire bin, hatta bire 4 bine kadar değerlenen bir cevher olduğunu aktardı.

"2018 İTİBARIYLA DÜNYA BOR PAZARININ YÜZDE 59'UNA HAKİMİZ"

Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'ünden fazlasına Türkiye’nin sahip olduğunu hatırlatan Dönmez,  “Her sektörün desteği büyük hedeflere yürüyen Türkiye'de oldukça önemli. 

Gerek ihracat gerekse ham madde yönünden sektördeki lider konumuyla bor örnek olduğumuz diğer sektörlerin başında gelmekte. Dünya bor pazarının 2018 itibarıyla yüzde 59'una hakimiz. Hedeflerimizi 2019 yılı için de büyüttük. Üretim kapasitemizi artırarak inşallah pazar payımızı yüzde 60'a çıkaracağız."

2018 yılının enerji ve madencilik alanında başarılarla dolu bir yıl olduğunu söyleyen Dönmez,  aynı motivasyon ve kararlılıkla 2019 yılında da çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.
Konuşmaların ardından tesisin temeli törenle atıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 17:48
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını