banner1049
x

BÖLGENİN GIDA ÜSSÜ OLACAK, HANGİ ŞEHİRDE KURULACAK?

Çok sayıda kişiye istihdam sağlaması beklenen ve gıda alanında bölgenin "üretim üssü" olması hedeflenen OSB'nin kurulacağı şehir belli oldu.

BÖLGENİN GIDA ÜSSÜ OLACAK, HANGİ ŞEHİRDE KURULACAK?
EndüstrideAra2

Çok sayıda kişiye istihdam sağlayacak ve gıda alanında bölgenin "üretim üssü" olması hedeflenen Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) Edirne'de kurulacağı bildirildi.

 Keşan ve Uzunköprü ilçeleri arasındaki alana kurulması planlanan, gıda sektöründeki 120 işkolunun üretim gerçekleştireceği OSB, ilgil bakanlıkların onayı sonrasında 2023 yılında faaliyete geçecek.

"ÖNEMLİ OLAN ADET DEĞİL, KATMA DEĞER"

Türkiye'nin tarımsal üretimde dünyada 7'nci, gıda üretiminde 26'ncı sırada olduğunu belirten TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, "Edirne denilince akla verimli toprakların geldiğini anlatan Aksal, "Bir yanımızda kocaman bir Avrupa, diğer yanımızda kocaman bir İstanbul pazarı var. Bölgede ürettiğinize katma değer katarak pazarlamanız gerekiyor. Ne kadar ürettiğinizden çok, ürüne ne denli katma değer kattığınız mühim" ifadelerini kullandı.

Hollanda örneğini veren Aksal, ülkenin tarımsal üretimden fazlasını gıda olarak bütün dünyaya sattığını ifade ederek, "Buğday olarak satmak farklı, buğdayı un ve makarna olarak satmak farklı. Bu bağlamda OSB bölgede ciddi istihdam yaratacak. Onun ötesinde Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak. Bölgede üretilen tarımsal ürünler işlenip gıda haline getirilecek, hem Avrupa'ya hem İstanbul gibi iç pazarlarımıza gönderilecek." dedi.

"CİDDİ BİR TALEP VAR"

Keşan ilçesinin, 18 Mart 2022 tarihinde açılması planlanan geçiş güzergahı Çanakkale Köprüsü'ne de çok yakın olduğunu hatırlatan Aksal, bölgenin verimli ovaları ve lojistik avantajı bulunduğuna dikkat çekti.

Keşan OSB'nin Trakya'nın tek gıda ihtisas OSB'si olacağını ve başka bir örneğinin bulunmadığını işaret eden Aksal, OSB ile ilgili çok fazla talep aldıklarını kaydederek şöyle devam etti:

"Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'ye teşekkür ediyoruz. Bu işlemleri çok hızlı şekilde takip etti ve biz çalışmalara başladık. Burada belediyemiz, STK'larımız ve Valiliğimiz, herkes birlik oldu. Keşan, inanılmaz bir dayanışma örneği sergiledi. Sonuçta başarı geldi. Bütün işlemler, ÇED raporları tamamlandı, müteşebbis heyeti de kuruldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki işlemleri tamamlandı, şimdi sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında. Buranın parselizasyonu, altyapısı oluşturuluyor. OSB ile ilgili çok ciddi talep var, Gaziantep'ten dahi arayan işletmeler oluyor. Buranın, Avrupa'ya ihracat yapıyorsanız, lojistik anlamda artısı var. Bölgeye çok ciddi katkısı olacağını düşünüyorum."

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise, gıda ihtisas OSB'de, maksimum 120 iş yerinin faaliyet göstereceğini ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlanacağı bilgisini verdi.

Helvacıoğlu, pandemi sürecinde gıdanın öneminin birkez daha net bir şekilde görüldüğünü dile getirdi ve "Güney Edirne'nin tarım, ticaret ve gıda üretim alanı olma yolundaki öngörülerimiz bir bir işliyor. Keşan OSB, Trakya'da üretim ve ticaretin başkenti olacak. Şehrimizin ekonomisi canlanacak, vatandaşımız kazanacak. Üreten ve istihdam sağlayan OSB'de bacaların tütmesine az kaldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bölgemize katkı sağlayan Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Keşan OSB'nin mimarı AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Valimiz Ekrem Canalp, il ve ilçe başkanlıklarımıza, oda ve STK temsilcilerimize teşekkür ederiz." diyerek sözlerini tamamladı.  (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 15:29
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler