banner1322
x

“Bir Tel Arabamız Vardı“ belgeselinin galası yapıldı

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 40. kuruluş senesi nedeniyle hazırladığı "Bir Tel Arabamız Vardı" belgeselinin galası, Rahmi M. Koç Müzesi'nde yapıldı.

“Bir Tel Arabamız Vardı“ belgeselinin galası yapıldı
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 40. kuruluş senesi nedeniyle hazırladığı "Bir Tel Arabamız Vardı" belgeselinin galası, Rahmi M. Koç Müzesi'nde yapıldı.

TAYSAD tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, geçmiş dönem TAYSAD yönetim kurulu başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile günümüz Türk otomotiv sanayisinin ileri gelen temsilcilerinin yer aldığı gala, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca'nın ev sahipliğinde yapıldı.

Türkiye otomotiv ve tedarik sanayisinin kilometre taşlarına ışık tutan ve yönetmenliğini Ahmet Çağan'ın yapmış olduğu belgeselde, 1978 senesinde14 şirketin bir araya gelerek oluşturduğu TAYSAD'ın Türk otomotiv sanayinin gelişimine olan katkısı, farklı dönem yöneticilerinin görüşleriyle yansıtıldı.

Belgeselde ayrıca, TAYSAD'ın Türk tedarik sanayisini gelişim süreci hatıratlarla sunulurken, otomotiv sanayinde alınacak karar ve stratejiler konusunda TAYSAD'ın referans bir dernek olduğubildirildi.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, 2018'de TAYSAD'ın 40. yılını kutladıklarını ve 40 yılın anısına bir kitap hazırladıklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Bu kitapla birlikte görsel arşivimiz için bir de belgesel hazırladık. TAYSAD olarak 'Bir Tel Arabamız Vardı' belgeseli ile hem Türk tedarik sanayinin tarihini kayıt altına almak hem de sanayi tarihi konusundaki eksikliği gidermek hususunda, üye şirketlerimize ve paydaşlarımız olan STK'lara ilham vererek daha iyisi için yarışmayı tetiklemek istedik. Sonuçta, geçmiş dönem başkanlarımız ile başkan vekillerimizle bir söyleşi zinciri şeklinde güzel bir hatıra ortaya çıktı. Bu çalışmaya görüşleriyle, hatıratlarıyla katkıda bulunan değerli başkanlarımıza ve yapımda emeği geçen arkadaşlarımız ile yönetmenimize teşekkürlerimi sunuyorum."

Belgeselin yapımcı yönetmeni olan Ahmet Çağan da önemli bir dayanışmayı ve başarı modelini, satırlara ve ekranlara yansıttıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Hem sektörün hem de Türkiye'nin üreterek kalkınma idealini paylaşan tüm üreticilerin, gelecekteki olası çıkmazlarında başvurabilecekleri çok değerli iki kaynak esere imza attık. TAYSAD'ın 'birlikte başarma modeli'ni hazırladığımız kitap ve belgeselle, bir sonraki kuşaklara örnek ve miras olarak bırakıyoruz. Ortaya çıkardığımız eserler, imkansızın başarılabileceğinin net bir ispatını sunuyor. 'Memleketin kalkınması için bir teori, bir model oluşturmak' dendiğinde, TAYSAD'lıların artık yalnız anlatacak değil, gösterecek de çok kıymetli bir hazinesi var."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 11:54
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını