Bilimin öncüleri Türkiye'ye taşınıyor

"Lider Araştırmacılar Programı’na bugün itibarıyla gurur duyarak açıklıyorum ki; 30'u aşkın ülkeden başvuru aldık" açıklamasında bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bilimin öncüleri, Türkiye'de bilim yapmaya 'evet' dedi. Dünyanın en iyi araştırmacıları ülkemize taşınmaya karar verdi" ifadelerini kullandı.

Bilimin öncüleri Türkiye'ye taşınıyor
Enerji Zirvesi

KOCAELİ (AA) –  Lider Araştırmacılar Programı'na bugün itibarıyla 30'u aşkın ülkeden başvuru aldıklarını açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "200’den fazla dünyanın en iyi 100 üniversitesinden araştırmacı, Türkiye’de araştırmalarını sürdürecek." dedi.

Huawei-Bilişim Vadisi Akıllı Şehirler Araştırma Laboratuvarı İş Birliği Protokolü İmza Töreni'nde yaptığı açıklamada Varank, bugün itibarıyla Lider Araştırmacılar Programı'na 30'u aşkın ülkeden başvuru aldıklarını söyledi.

Dünyanın en iyi 100 üniversitesinden 200’den fazla araştırmacının araştırmalarını Türkiye’de sürdüreceğini dile getiren Varank, ABD'nin başvuru sayısında birinci sırada yer aldığını, ABD'yi Almanya ve İngiltere'nin takip ettiğini aktardı.

"2007'de Hükümetler Arası İklim Değişikliği" panelinde yer alıp, ekipçe Nobel Barış Ödülü'nü almış bir profesörün de programa başvurduğunu kaydeden Varank, "Türkiye'de bilim yapmaya bilimin öncüleri,  'evet' dedi. Dünyanın en iyi araştırmacıları ülkemize taşınmaya karar verdi." diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 11:37
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını