banner1339
x

“Bankaların da reel sektör gibi karlarından fedakarlık yapması lazım"

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Büyüksimitci, "Reel sektör bu dönemde kendini ayakta tutabilmek için karından taviz verdiyse, bankaların da biraz taviz verip fedakarlık yapması gerekiyor. Eğer üretici, sanayici ve ticaret erbabı yoksa, banka da yoktur. Onlar bize, biz onlara muhtacız ama bizi yok ederlerse, emin olun kendileri de yok olur." şeklinde konuştu.

“Bankaların da reel sektör gibi karlarından fedakarlık yapması lazım"
Robot Zirvesi

KAYSERİ (AA) - Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Büyüksimitci, "Reel sektör bu dönemde kendini ayakta tutabilmek için karından taviz verdiyse, bankaların da biraz taviz verip fedakarlık yapması gerekiyor. Eğer üretici, sanayici ve ticaret erbabı yoksa, banka da yoktur. Onlar bize, biz onlara muhtacız ama bizi yok ederlerse, emin olun kendileri de yok olur." şeklinde konuştu.

Büyüksimitci, KAYSO Konferans Salonu'ndaki oda meclis toplantısında yapmış olduğu konuşmada, ekonominin daha iyiye gittiğini belirtti.

Faizlerdeki gerilemeye de değinen Büyüksimitci, şöyle konuştu.

"Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faizi, 25 Temmuz'daki toplantısında yüzde 24'ten yüzde 19,75'e düşürmüştü. Dolayısıyla üç toplantıda, en son 2,5 puan olmak üzere faizleri 10 puan geriye çekti. Bu indirimler, Merkez Bankasının bu hareketi oldukça olumlu. Piyasa şartlarında da özellikle kamu bankalarında bu indirimlere çok ciddi cevap geldiğini görüyoruz. Yalnız özel bankalarla ilgili halen bir direnç var. Yılın ilk 9 ayında 36,2 milyar lira karları var. Biz bankacılığın ve paranın esaslarını biliyoruz. Reel sektör bu dönemde kendini ayakta tutabilmek için karından taviz verdiyse, bankaların da biraz taviz verip fedakarlık yapması gerekiyor. Eğer üretici, sanayici ve ticaret erbabı yoksa, banka da yoktur. Onlar bize, biz onlara muhtacız ama bizi yok ederlerse, emin olun kendileri de yok olur. Onun için herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerekiyor."

Başkan Büyüksimitçi son olarak, Kayseri'nin eylül ayı ihracatının ağustosa nazaran yüzde 16,34, geçen senenin eylül ayına göre ise yüzde 7,76 arrtığını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 12:18
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını