BANKA GENEL MÜDÜRLERİ ANTALYA’DA BİR ARAYA GELDİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) "İş Dünyası Buluşma Toplantısı" gerçekleştirdi. Toplantıda bazı bankların genel müdürleri de iş dünyası ile bir araya geldi.

BANKA GENEL MÜDÜRLERİ ANTALYA’DA BİR ARAYA GELDİ
Enerji Zirvesi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı olan Alpaslan Çakar, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 10'dan fazla bir büyüme kaydettiğini belirterek, bu sene yüzde 5 civarında bir büyüme yakalanacağını söyledi.

Aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünü de yürütmekte olan Çakar, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) gerçekleştirilen "İş Dünyası Buluşma Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Kovid-19 sürecinde ekonominin olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, üretimin durduğunu, yatırım kararlarının ötelendiğini, istihdamda ciddi yankılamalar oluştuğunu belirtti.

Dünyada ticaret hacminin daraldığını, Çin'in mal üretemediğini, tedarik zincirinin bozulduğunu aktaran Çakar, iklim değişikliklerinin sebebiyet verdiği tarımsal üretimin arz noksanlığı oluşunca tüm dünyada ciddi bir gıda enflasyonu doğduğunu dile getirdi.

Bütün ülkelerde ve Türkiye'de de enflasyon yaşandığına dikkat çeken Çakar, enerjide ciddi artışlar yaşandığını, petrol fiyatının 40-45 dolardan 95 dolar seviyelerine, doğal gaz, kömür fiyatlarının arttığını söyledi. Çakar, dünyada ticaret hacminin daraldığına dikkat çekerek, 2020 yıılnda G20 ülkelerinden yalnızca Çin ile Türkiye'nin büyüme kaydettiğini söyledi.

2021 yılına gelindiğinde ise aşılanmanın artması, ticarette canlanma, seyahat hareketleri ile dünya ekonomisinin toparlanmaya başladığını hatırlatan Çakar, dünya ekonomisinin yüzde 5,9 büyüdüğünü ancak büyümenin hala dalgalı olduğunu, tam stabilizasyonun sağlanmadığını söyledi.

Gerek kamunun gerek özel sektörün gerekse hane halkının borçluluk oranının gelişmiş ülkelere göre Türkiye'de makul düzeyde olduğunu belirten Çakar, "Dünyada sermaye hareketleri pandemi dolayısıyla gelişmiş ülkelerin korumacı politikaları dolayısıyla yavaşlamaya başladı ama çok ciddi bir sermaye var ve bu sermaye bir şekilde bizim gibi özellikle yatırım yapabilir ülkelere yönelik hareket edecek. Bundan hiç kimsenin tereddüdü olmasın. “şeklinde konuştu.

2022 HEDEFİ YÜZDE 5 BÜYÜME

Çakar, bu sene itibarıyla da dünyadaki büyüme ve dünyadaki ticaret hacmindeki artışın devam edeceğini öngördüklerini bildirerek, petrol, enerji ve enerji dışındaki emtia ve girdilerin maliyetlerinin artacağını ancak bir önceki yıla göre çok ciddi bir artış beklemedikleri bilgisini paylaştı.

Salgın sürecinde Türkiye'de de ekonominin durgunlaştığı dönemde piyasayı hareketlendirecek adımlar atıldığını hatırlatan Çakar, gerek maliye gerek para politikalarıyla piyasaya ciddi para enjekte edildiğini söyledi. Çakar, bankacılık sektörü olarak kredi kanallarını açık tuttuklarını, bazı sektörlere pozitif ayrımcılıklar tanıyarak ciddi kampanyalarla krediler verdiklerini, nakit akışlarında bozulma olan müşterilerde ötelemelere, yeniden yapılandırmalara gittiklerini söyledi.

Makul iş birliği içerisinde salgın sürecini yönettiklerini söyleyen Çakar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2020'de pozitif ayrışmış olarak bütün dünyada nadir büyüyen ülkelerden biri olduk, yüzde 1,8. Geçen seneyi yüzde 10'un üzerinde bir büyümeyle kapatıyoruz, 2022 yılında da yüzde 5 civarında da bir büyüme yakalayacağız. Bizim gibi genç ve dinamik ülkelerde büyüme çok önemli. Her sene yüzde 5 civarında büyümek zorundayız. Hem ekonominin dinamiğini sağlamak hem de istihdamı korumak adına bu ülke yüzde 5 civarında büyümek zorunda."

Enflasyon rakamlarından da bahseden Alpaslan Çakar, "Bu enflasyon bu ivmeyle devam etmeyecek. Önümüzdeki dönem itibarıyla döviz kazandırıcı gelirle beraber özellikle Antalya etkisiyle artık ivme kaybederek enflasyonun düşeceğini hepimiz öngörüyoruz." şeklinde konuştu.

Çakar, Türk bankacılık sektörünün toplam büyüklüğünün 9,2 trilyon lira olduğuna dikkat çekerek, bilançonun yüzde 70'ini gerek kamuya gerekse özele kredi olarak kullandırdıklarını söyledi. Türk Bankacılık sektörünün öz kaynak ve sermaye yapısı ile bu ülkenin en köklü ve en dinamik sektörlerinden biri olduğunun altını çizen Çakar, 22 ülkenin Türkiye'de ya şubesi ya bankası bulunduğunu dile getirdi.

Kredilerin tahsili gecikmiş alacakların oranını da yüzde 3,2 olduğunu anımsatan Çakar, salgın sürecine göre makul bir düzeyde olduklarını belirtti.

EKONOMİK BAHAR YAKIN

Çakar, Antalya'nın "turizmin başkenti" olarak nitelendirildiğini de hatırlatarak, turizmin döviz kazandırıcı önemli bir sektör olduğuna işaret etti. Turizmin "bacasız sanayi" kavramına çok uyduğunu dile getiren Çakar, turizm sektörüne 201 milyar lira kredi kullandırıldığını, toplam kredi payında turizmin oranının yüzde 5 olduğunu söyledi.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini ifade eden Çakar, 2019'da Türkiye'ye 51 milyon civarında turist geldiğini ve 35,5 milyar dolar gelir sağlandığını, 2020'de ise rakamların düştüğünü ancak bu yıl için beklentinin 2019 yılı rakamları olduğunu söyledi

Bankacılık sektörü olarak sermaye, bilanço yapıları, kaliteli insan gücü, dijital altyapı, tecrübeli yönetim, ürün ve hizmet çeşitliliği ile her zaman sektörün yanında olmayı sürdüreceklerini belirten Çakar, sözlerine şöyle devam etti:

"Önümüz bahar, ekonomik anlamda bahar. Önümüzdeki dönemde üretenin, istihdam yaratanın, yatırım, ihracat, ticaret yapanın yanında olmaya devam edeceğiz. Destek vermeye devam edeceğiz. Çünkü hepimiz aynı sistemin parçalarıyız. Sadece bankacılık sektörünün kazandığı, diğer sektörlerin zarar ettiği veya paralel şekilde büyümediği bir ekonomik modelin hiç kimseye bir faydası yok. Ülke kazandıkça hepimiz güçleneceğiz. Hepimiz birbirimizi ancak tamamlayabiliriz."

Toplantıda VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ile iş insanları dyer aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 15:24
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını