Balık bitince, Akçakocalı salyangoz ihracatına başladı

Akçakoca, Uzak Doğu’ya salyangoz yetiştiremiyor. Bölgede balık bitince kendini ihracatçı olarak bulan balıkçı, soğuk hava deposu ve paketleme tesisi arayışında.

Balık bitince, Akçakocalı salyangoz ihracatına başladı
Endüstrideara
Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, Batı Karadeniz limanı Düzce Akçakoca’nın salyangozuna, Uzakdoğu’dan yoğun ilgi gösterildiğini belirterek, siparişlere yetişemediklerini belirtiyor.
Türkiye’de işlenen salyangozun, Japonya, Kore ve Çin’e özel olarak hazırlandığını anlatan Karakaş, şöyle konuştu: “Balığın azaldığı böyle bir dönemde, salyangoza Uzakdoğu ilgisi kritik önemdeydi. Yaz aylarında başlayan ve kar yağana kadar yoğun olarak bölgemizde görülen salyangoz avlayan balıkçılar, ürüne Uzakdoğu’dan gelen yoğun ilgiyi görünce bir sanda kendilerini ihracat yapar, olarak buldular.”

BALIK BİTİNCE, AKÇAKOCALI SALYANGOZ İHRACINA BAŞLADI

Düzce Akçakoca’da üretilen salyangoza, Uzakdoğu’dan gösterilen yoğun ilgi üzerine, salyangoz avcılığı ve ihracatı yapan balıkçılarda, bir soğuk hava deposu ve paketleme tesisi ihtiyacının ortaya çıktığı belirtiliyor. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Karakaş, denizde balığın azalmasıyla, balıkçının salyangoz ihraç etmesine işaret ederek, Türk insanının yokluklardan her zaman daha iyisini bularak sıyrıldığına dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:57
YORUM EKLE

Omron 1

Enelsan

Dergiler