banner1322
x

BAKAN VARANK, TÜBİTAK PROGRAMININ SONUÇLARINI AÇIKLADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "145 farklı üniversiteden 1359 farklı projede yer almak üzere 1500 lisans öğrencimizi destekleyeceğiz" dedi.

BAKAN VARANK, TÜBİTAK PROGRAMININ SONUÇLARINI AÇIKLADI
Robot Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK tarafından lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla başlatılan Stajyer Araştırmacı Burs Programı'nın (STAR) sonuçlarını açıklayarak, sonuçlara ilişkin olarak "145 farklı üniversiteden, bin 359 farklı projede yer almak üzere bin 500 lisans öğrencimizi destekleyeceğiz. Araştırma ekosistemine katkı sağlayacak gençlerimize başarılar diliyorum." dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇAĞRISI İLE BAŞLATMIŞTIK"

Söz konusu programı ilk kez "COVID-19 Türkiye Platformu" projeleri için başlattıklarını kaydeden Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla çıkılan son çağrının ardından program ile özellikle lisans düzeyindeki öğrencilerin heyecanlarının, STAR'ı yaygınlaştırmalarının önünü açtığını ve lisans öğrencileri için tüm TÜBİTAK destekli projelere bu olanağı tanıdıklarını söyledi.

Bakan Varank, kamu destekli Ar-Ge projelerinde çalışmayı amaçlayan öğrenci ve araştırmacıların programa yoğun ilgi gösterdiklerini ifade ederek, kısa sürede çağrıyı sonuçlandırdıklarını ve genişletilmiş yeni programın sonuçlarını da böylece açıkladıklarını dile getirdi.

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK"

Bakan Varank, programla ilgili olarak "Teoriyle, pratiği birleştirebilecekler. Programla lisans öğrencilerimizi yenilikçiliğe, üretime, Ar-Ge çalışmalarına ve bilim insanı olmaya yönlendirmiş olacağız. Bir ürün ortaya çıkarma, mühendislik, problem çözme ve entelektüel becerilerini geliştirebilme imkanı bulabilecekler. Özetle, bu genç arkadaşlarımız Milli Teknoloji Hamlemize önemli katkı sağlayacak. Programın gençlerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

12 BİN 709 ÖĞRENCİ BAŞVURUDA BULUNDU

Fen, mühendislik ve sağlık alanında TÜBİTAK destekli tüm programlarda yer almak isteyen lisans öğrencilerine yönelik kurgulanan programı ile öğrenciler halihazırda yürürlükteki TÜBİTAK destekli bir projede yer almak için başvuru yapıyor.

Ön koşul olarak da öğrencinin üniversite başarısının yanında ilgili proje yürütücüsünden davet mektubu alması gerekiyor.

Programa başvurular 2-30 Kasım 2020'de alınırken, proje yürütücülerine ve lisans öğrencilerine yönelik çağrıya 12 bin 709 öğrencinin başvuru yaptığı bildirildi. Yapılan bilimsel değerlendirmelerden sonra programa kabul edilen öğrenciler belirlendi.

İLK SIRADA ODTÜ YER ALDI

Program kapsamında desteklenecek öğrenciler arasında 147 öğrenciyle ODTÜ ilk sırada yer alırken, onu 108 bursiyerle İTÜ ve 72 öğrenciyle Hacettepe Üniversitesi izledi.

Fen, mühendislik, sağlık ve sosyal alanlarda 134 bölümden öğrenci STAR bursiyeri oldu. 143 bursiyerle en çok elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencilerinin kabul edildiği programda, bu bölümü 132 öğrenciyle moleküler biyoloji ve genetik, 126 öğrenciyle tıp bölümleri izledi.

Bursiyerlerin aylık 750 lira burs alacakları programın sonuçları ise internet adresinden öğrenebilecek. (AA)


 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını