banner1322
x

Bakan Varank sanayi üretimi verilerini yorumladı

Bakan Varank, mayıs ayı sanayi üretiminin beklentiler dahilinde senelik bazda düşerken nisana göre yüzde 17,4 yükseldiğini söyledi.

Bakan Varank sanayi üretimi verilerini yorumladı
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, mayıs ayı sanayi üretiminin beklentiler dahilinde senelik bazda düşerken nisana göre yüzde 17,4 yükseldiğini söyleyerek, "Küresel piyasaların tümü nisanda sert bir daralma yaşamıştı. Mayısta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk, endeksin tüm alt kalemleri pozitif gerçekleşti."  şeklinde konuştu.

Bakan Varank, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımında, mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini yorumladı.

Mayıs ayı sanayi üretiminin beklentiler dahilinde senelik bazda düşerken, nisana göre yüzde 17,4 yükseldiğinei anımsatan Varank, "Küresel piyasaların tümü nisanda sert bir daralma yaşamıştı. Mayısta en hızlı toparlanan ilk üç ülkeden biri olduk, endeksin tüm alt kalemleri pozitif gerçekleşti."  şeklinde konuştu.

Varank, paylaşımında ülkelere göre mayıs ayı sanayi üretiminin aylık değişimiyle, endeksin alt kalemlerine ilişkin değişimlerin görüldüğü grafiklerei de paylaştı.

Buna bağlamda Türkiye, mayıs ayı sanayi üretiminde aylık bazda yüzde 17,4'lük artış performansıyla İtalya ve Fransa'nın ardından 3'üncü olurken, aralarında İspanya, Almanya, Çin, ABD ve Güney Kore'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeyi geride bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 14:04
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını