BAKAN VARANK, SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, Aralık 2021 döneminde sanayi üretiminin beklentileri aştığını söyleyerek, "En büyük artış da yüksek teknolojili ürünlerde gerçekleşti." Şeklinde konuştu.

BAKAN VARANK, SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
Endüstrideara

Varank, Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, sanayi üretim verilerini değerlendirdi.

Yüksek teknolojili ürün üretimindeki artışın altını çizen Varank, şöyle devam etti:

"Aralık 2021 döneminde sanayi üretimimiz beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 1,6, yıllık bazda ise yüzde 14,4 arttı. En büyük artış da yüksek teknolojili ürünlerde gerçekleşti. Sanayi öncülüğünde üreterek büyüme hedefimizde kararlılıkla ilerliyoruz."

Varank, paylaşımında, Aralık 2021 döneminde teknoloji seviyesine göre üretim endeksindeki aylık ve yıllık değişimden de bahsetti.

Buna göre, yüksek teknoloji üretiminde senelik bazda yüzde 49,2'lik artış dikkati çekti. Bunu, yüzde 15,1 ile düşük teknoloji, yüzde 12 ile orta-düşük teknoloji ve yüzde 11,5 ile orta-yüksek teknoloji takip etti.

Endeksteki aylık değişime bakıldığında ise Aralık 2021'de yüksek teknolojide yüzde 28,3, orta-düşük teknolojide yüzde 0,9, orta-yüksek teknolojide yüzde 0,6 ve düşük teknolojide yüzde 0,3 oranında artış dikkatleri çekti. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını