banner1322
x

BAKAN VARANK, KOSGEB'İN 5 MİLYAR LİRALIK YENİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

KOSGEB aracılığıyla mikro ölçekli işletmelere 30, küçük işletmelere 75 bin lira üst limitli destek vereceklerini açıklayan Bakan Varank, teknoloji tabanlı start-up'ların test ve sertifikasyon gibi ihtiyaçları için de 25 bin liraya kadar ilave destek sağlayacaklarını belirtti.

BAKAN VARANK, KOSGEB'İN 5 MİLYAR LİRALIK YENİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
Endüstrideara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB'in 5 milyar lira bütçeli yeni destek programının ayrıntılarını açıkladı.

KOSGEB'in bu programı yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle zarar gören imalat sektöründeki işletmelerle 2017 ve sonrasında kurulan teknoloji tabanlı start-up'lar için başlattığını söyleyen Bakan Varank, başvuruların ise 3 ile 21 Mayıs arasında alınacağını belirtti.

130 BİN İŞLETMENİN BU PROGRAMDAN YARARLANACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Açıklamaya göre, mikro ölçekli işletmelere 30 bin lira, küçük işletmelere 75 bin lira üst limitli destek verilecek. Ayrıca teknoloji tabanlı start-up'ların test ve sertifikasyon gibi ihtiyaçları için de 25 bin liraya kadar ilave destek sağlanacak. Toplamda yaklaşık 130 bin işletmenin ise bu programdan yararlanacağı öngörülüyor. 

Dünyayı etkisi altına almayı sürdüren salgın sürecinde Kovid-19'a karşı ilk aksiyon alan ülkelerden biri olduk diyen Varank, bu süreçten ekonominin belkemiği olarak kabul edilen KOBİ'lerin de etkilendiğini söyleyerek, pandeminin KOBİ'ler üzerindeki etkisini azaltmak için çalıştıklarını vurguladı.

Bakan Varank, KOSGEB alacaklarını 3 ay süreyle ertelediklerini, projelere de 4 ay ek süre tanıdıklarını, süreç boyunca yaptıkları anketlerle de KOBİ'lerin nabzını tutarak taleplerini almayı ihmal etmediklerini belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni destek programını duyurduğunu hatırlatan Varank, sözlerine şöyle devam etti:

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge gibi sektörlerde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerin finansmana kolay erişimini hedefliyor. Bu program ile Kovid-19'dan etkilenen işletmelerimizi destekleyeceğiz. 2020'de 2019'a kıyasla belirli bir gelir kaybına uğrama veya nakit akışı bozulma durumuna bakacağız. Kapsama giren ve 2020 yılı mart ayı istihdamını koruyan işletmelerimiz, geri ödemeli bu desteğimizden faizsiz olarak yararlanabilecek. İşletmelerimiz 3 yıl sonra, yani 2024'ten itibaren ödemelerini eşit taksitlerle yapacak." dedi.

TEKNOLOJİK FAALİYETLERE İLAVE DESTEK

Varank, teknolojik faaliyetlere ilave 25 bin lira destek sağlanacağını da vurgulayarak,  bu programla bir yıl önceki istihdamlarını koruyan işletmelere mikro ölçekli ise 3 ayda toplamda 30 bin, küçük ölçekli ise yine 3 ayda toplamda 75 bin liraya kadar destek vereceklerini açıkladı.

Teknoloji tabanlı start-up'ların bu yıl içinde gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirmeyi planladıkları teknoloji faaliyetleri için de ekstra 25 bin liraya kadar ilave destek sağlayacaklarını belirten Varank, start-up'lara özel olarak, gelir kaybı veya nakit akışı kriterine bakılmayacağını da ifade etti.

Toplamda yaklaşık 130 bin işletmemizin bu programdan yararlanabileceğini öngörüyoruz diyen Varank, şu anki hedefin, haziran ayında ilk destek ödemelerini yapmak olduğunu hatırlattı. 

Varank, “Mikro ve küçük ölçekli şartları tutan işletmelerimizin finansmana hızlı ve kolay erişimini sağlayacak bu desteğimizin Türkiye'deki KOBİ ekosistemine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu vesileyle mikro ve küçük işletmeleri, bu programımızdan yararlanmaya davet ediyorum." açıklamasında bulundu.(AA)

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını