Bakan Varank, Kapadokya Teknopark'ın açılışını yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, 84 teknoparkta 50 bini aşkın araştırmacının bilimsel ve teknolojik temelli girişimlerini, Ar-Ge projelerini faaliyete geçirmek için çalıştığını söyledi.

Bakan Varank, Kapadokya Teknopark'ın açılışını yaptı
EndüstrideAra - Haber Detay

NEVŞEHİR (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, 84 teknoparkta 50 bini aşkın araştırmacının bilimsel ve teknolojik temelli girişimlerini, Ar-Ge projelerini faaliyete geçirmek için çalıştığını söyledi.

Bakan Varank, Kapadokya Teknopark'ın açılış töreni sırasında yapmış olduğu konuşmada, teknoparkın Nevşehir'e kazandırılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Teknoparkların önemine vurgu yapan Varank, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2002 yılından itibaren Türkiye'de Ar-Ge ekosistemini üretken bir hale getirmek için oldukça büyük yatırımlar yaptık. Geçtiğimiz aylarda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2023 sanayi ve teknoloji stratejisinde de belirttiğimiz gibi teknoparklar Türkiye'deki Ar-Ge ekosisteminin önemli paydaşlarından bir tanesi. Şu an da 84 teknoparkımızda, ülkemizde 50 binden fazla araştırmacı bilimsel ve teknolojik temelli girişimlerini Ar-Ge projelerini hayata geçirmek için Türkiye'nin her tarafında çalışıyor. Yurt dışından gelen misafirlerimizle teknoparkları gezdiğimizde emin olun kendileri bu manada Türkiye'nin geldiği seviyeden ve üniversite sanayi iş birliği olacak şekilde, üniversite Ar-Ge işbirliği olacak şekilde Türkiye'de bu alt yapının geldiği seviyeden oldukça etkileniyorlar."

Kapadokya Teknopark'ın kente önemli faydalar sunacağını vurfulayan Varank, buranın üniversite-sanayi, üniversite-tarım endüstrisi iş birliğini sağlayacak önemli merkezlerden biri konumuna geleceğini belirtti.

- "Dünyada rekabet etmenin koşulları değişiyor"

Temel bilimlerin yanı sıra ticarileşip katma değer üretecek girişimleri, ülke ekonomisine katkı sunacak yapıları önemsediklerini söyleyen Bakan Varank, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte yerel kalkınmayı da ajandasına almış, yerel kalkınmayla ilgili gerek bölge kalkınma idareleri gerek kalkınma ajanslarıyla beraber üniversitemizle birlikte iş birliğimizi geliştireceğiz. Bildiğiniz gibi dünyada rekabet etmenin koşulları değişiyor. Özellikle teknolojideki yıkıcı gelişmelerle birlikte üretim tekniklerinden tarım yapmaya ve sosyal hayata kadar her alanda büyük değişiklikler yaşıyoruz. Artık üretimde, sanayide rekabet edebilirliğin en önemli faktörlerinden bir tanesi inovasyon haline gelmiş durumda. Yani üniversitelerdeki teorik bilgiyi pratikle buluşturarak inovasyonla gerçekten yüksek katma değerli ürünler üretmeli ve bunları verimli usullerle dünyayla rekabet edebilir hale getirmeniz gerekiyor. İnşallah buradan da bu manada gerek buradaki potansiyeli yüksek tarım olsun, patates olsun ya da bims dediğimiz bu alanlarda inşallah güzel çalışmalara üniversitemiz ve sanayimiz bizlerin de katkılarıyla imza atacak diyorum."

Tören sonrası Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'yı ziyaret eden Bakan Varank, darbe girişimi sırasında şehit edilen ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank'ın ismi verilen "Şehit Prof. Dr. İlhan Varank 7/24 Okuma Salonu"nun açılışını gerçekleştirdi..

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 12:12
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler