Az su isteyen pamukla üretimi artırma planı

- İzmir'de üniversite-sanayi iş birliğiyle yüzde 60 daha az suyla aynı verim ve kaliteyi veren pamuk çeşidi geliştirildi - İYTE Moleküler Biyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar: - "Bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte pamuk, yılda 8 kez sulama gerektiriyor. Geliştirdiğimiz çeşidin maksimum 3, hatta bazı bölgelerde bir sulamayla yetişmesi mümkün olacak" - Firmanın Ar-Ge Müdürü Cenk Peynircioğlu: - "Kuraklığın etkili olduğu arazilerde ekim yapılmasını sağlayarak Türkiye'nin pamuk üretiminin artmasını amaçlıyoruz"

Az su isteyen pamukla üretimi artırma planı
EndüstrideAra - Haber Detay

İZMİR (AA) - YUSUF ŞAHBAZ - Çok su isteyen bir bitki olan pamukta, kuraklığa dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) devam eden çalışmalar sonucu yüzde 60 daha az suyla aynı verim ve kaliteyi sunan pamuk çeşidi bulundu.

Aydın'da faaliyette bulunan bir tarım şirketi, küresel iklim şartlarını göz önüne alarak kuraklığa dayanaklı pamuk türü geliştirmek amacıyla girişimde bulundu.

Üniversitelerden ve araştırma enstitülerinden yardım isteyen firmanın girişimiyle 2006 senesinde İYTE, Adnan Menderes Üniversitesi ve Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünün iş birliğiyle proje başlatıldı.

Laboratuvar şartlarında devam eden ıslah çalışmalarıyla geliştirilen kuraklığa dayanıklı çeşit, arazi çalışmalarıyla test edilerek tescil aşamasına getirildi.

İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pamuk tarımının fazla su kullanılması nedeniyle küresel ısınma gündemi kapsamında çeşitli tartışmalara konu olduğuna dikkat çekti.

Doğanlar, tarımda su kullanımının düşürülmesi için dünya genelinde çok sayıda araştırmanın devam ettiğini, Türkiye'deki su varlığının da yaklaşık yüzde 75'inin tarımsal sulamaya harcandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 13:14
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler