AY GÖREVİ İÇİN KULLANILACAK "MİLLİ HİBRİT İTKİ SİSTEMİ"NDE DETAYLAR BELLİ OLDU

Türkiye Uzay Ajansı, HİS olarak adlandırılan sistemin ön tasarım süreci, uçuş ölçekli ilk test prototipinin üretimi ve uçuş ölçekli yer testlerinin icra edileceği test sisteminin üretimi ile kurulumunun bittiğini açıkladı.

AY GÖREVİ İÇİN KULLANILACAK "MİLLİ HİBRİT İTKİ SİSTEMİ"NDE DETAYLAR BELLİ OLDU
Endüstrideara

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), "Ay Araştırma Görevi"nde (AYAP-1) uzay aracını Ay'a taşıyacak olan Milli Hibrit İtki Sistemi'ne (HİS) ilişkin detayları kamuoyu ile paylaştı.

TUA tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, DeltaV Uzay Teknolojileri, AYAP-1'de uzay aracını Ay'a taşıyacak HİS'i geliştiriyor.

Sistemin ön tasarım süreci, uçuş ölçekli ilk test prototipinin üretimi ve uçuş ölçekli yer testlerinin icra edileceği test sistemin üretimi ile kurulumu başarı ile tamamlandı.

Bu bağlamda HİS'e ait bileşenler ve sistemin genel görümü, TUA'nın sosyal medya hesaplarından "Ay Araştırma Görevi (AYAP-1) kapsamında uzay aracımızı Ay'a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemimizi daha yakından tanıma vakti. Hedefimiz uzay liginde de tam bağımsız Türkiye." Şeklinde paylaşıldı.

Videoda, HİS'in iskelet, vana, sistem elektronikleri, oksitleyici tank ve motor bileşenleri yer aldı.

AYAP-1'in görev konseptine göre uzay aracı öncelikle bir fırlatıcıyla uzaya taşınacak. Ardından uzay aracı, sistem başlatması ve takla sönümleme gibi aşamaları gerçekleştirdikten sonra yörünge testlerini icra edecek. Dünya yörüngesinde yapılan testlerden sonra ise Ay yörüngesine girmek için DeltaV'nin hibrit motoru ateşleme gerçekleştirecek. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını