banner1339
x

AVL Türkiye Ar-Ge merkezleriyle yenilikçi teknoloji geliştiriyor

AVL, yıllık cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge ve inovasyona yatıran bir Ar-Ge ve mühendislik şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor. AVL Türkiye ise İstanbul’daki iki Ar-Ge merkeziyle, global yapısına benzer bir stratejide faaliyet gösteriyor.

AVL Türkiye Ar-Ge merkezleriyle yenilikçi teknoloji geliştiriyor
Endüstri 40 Zirvesi

Özellikle Ar-Ge çalışmalarını orta ve uzun vadede planlar ile önceliklendiren AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram ile görüştük. “Proje hacmimizin yüzde 80’inden fazlasını global müşterilerimiz için yaptığımız yenilikçi ve ileri teknoloji geliştirme faaliyetleri oluşturuyor.” diyen İmpram, Ar-Ge merkezi ile oluşan katma değeri anlattı:

“Sahip olduğumuz Ar-Ge Merkezlerinin oluşturduğu katma değer, dünya genelinde yapmış olduğumuz çalışmalarla eş değerdir. Çünkü yaptığımız projelerin pek çoğu prototip seviyede kalmamakta ve seri üretime yönelik olmaktadır. Bu sebeple Ar-Ge merkezleri ile oluşan katma değeri daha da artırmak için 2 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’de açtığımız ikinci Ar-Ge Merkezi’ni 2017’de 2 milyon TL’lik yeni bir yatırımla bin metrekare daha genişlettik. Hali hazırda iki Ar-Ge Merkezi operasyonu ile AVL'nin globaldeki bütün uzmanlık alanlarının Türkiye'deki mühendisler tarafından da sahip olunmasını ve bu sayede hem ülkemize hem dünyanın geri kalanına geleceğin teknolojilerinin geliştirilmesini amaç edindik.” dedi. İmpram konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ar-Ge Merkezlerimizde yaptığımız işlerin büyük çoğunluğu otomatik şanzıman kontrol sistemleri, hibrit-elektrikli araç kontrol sistemleri ve otonom araçlara yönelik ileri seviye yapay zeka içeren yazılımların geliştirilmesi üzerinedir. Bunlara ek yakıt tüketimi ve emisyonların düşürülmesine yönelik kalibrasyon çalışmaları ve büyük bir ekip ile tam elektrikli araçlar için büyük batarya paketlerinin geliştirildiği projeler de yapılmaktadır. AVL Türkiye Ar-Ge çalışmalarında önemli bir adım daha atarak TÜBİTAK destekli Öncül Ar‐Ge Laboratuvarı faaliyetlerine başladı. AVL Türkiye, 1515 kodlu TÜBİTAK TEYDEB öncelikli alanlar programını başlatmaya ve bu kapsamda destek almaya hak kazanan ülkemizdeki toplamda üç firmadan ilki olmuştur. Programda 20’ye yakını doktoralı olmak üzere proje konusunda uzman 50’den fazla araştırmacı ile hibrit-elektrikli araç ve otonom sürüş teknolojilerine yönelik çalışmalar 2017’de başlamıştır.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 19:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını