ATO Başkanı Baran'dan mücbir sebep kapsamının genişletilmesi talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Gürsel Baran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketindeki mücbir sebep halinin kapsamının genişletilmesi gerektiğini dile getirdi.

ATO Başkanı Baran'dan mücbir sebep kapsamının genişletilmesi talebi
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Gürsel Baran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketindeki mücbir sebep halinin kapsamının genişletilmesi gerektiğini dile getirerek, "Birbiriyle bağlantılı sektörlerden birinin mücbir sebep kapsamında olup, diğerinin olmaması, aynı sebepten sıkıntı yaşayan ticaret erbabımızı zor durumda bırakıyor. Üyelerimiz, mücbir sebep kapsamının genişletilmesini bekliyor."şeklinde konuştu.

Baran, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu yazılı açıklamasında, salgından en fazla etkilendiği tahmin edilen sektörlerin mücbir sebep kapsamına alındığını ancak ticari hayatın yapısı gereği tüm sektörlerin birbirini etkilediğini söyledi.

Hükümetin çok yerinde bir kararla mücbir sebep uygulamasını başlattığını ancak uygulamada NACE kodlarının dikkate alındığını anımsatan Baran, ana faaliyet konusunun yanına sonradan farklı sektör faaliyeti ekleyen şirketlerin, faaliyet kodu nedeniyle hak kaybına uğradığını n altını çizdi.

Baran, tedarik zincirinde birbirinin lokomotifi olan sektörlerin de ayrı değerlendirildiğinedikkat çekerek, "İlk başta etkileneceği beklenmeyen sektörler de zincirleme olarak sürecin olumsuzluklarına maruz kaldı. Üyelerimiz, reel sektörümüzün süreci kolay atlatabilmesi için başlatılan bu uygulamanın ayrımcılık oluşturduğunu ve vergide adalet ilkesini zedelediğini belirtiyor." şeklinde konuştu.

Uygulamanın belirli sektörlerle sınırlı olmasının ticaret hayatı olumsuz etkilediğini hatırlatan Baran, şuöyle devam etti:

"Örneğin, perakende ticaret, restoran, kafe gibi işletmeler mücbir sebep kapsamına alınırken, bu sektörlere hizmet veren ve süreçten aynı oranda etkilenen tedarikçi toptan gıda firmaları uygulamanın dışında kaldı. Uzaktan eğitim yapma imkanı bulunmayan, eğitmen ve diğer personeliyle yaklaşık 353 bin kişilik istihdam oluşturan sürücü kursları da zor günler yaşıyor. Birbiriyle bağlantılı sektörlerden birinin mücbir sebep kapsamında olup, diğerinin olmaması, aynı sebepten sıkıntı yaşayan ticaret erbabımızı zor durumda bırakıyor. Üyelerimiz, mücbir sebep kapsamının genişletilmesini bekliyor."

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 09:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını