banner1322
x

ATIKLARDAN TİŞÖRT YAPTILAR

Mavi ve Coca-Cola firmaları geleceğe katkıda bulunmak amacıyla bir araya geldi. Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu içerisinde geri dönüştülmüş malzemeyle üretilmiş 9 farklı tişört bulunuyor.

ATIKLARDAN TİŞÖRT YAPTILAR
Endüstrideara

İSTANBUL(AA) - Mavi ve Coca-Cola, pet şişelerin geri dönüşümü yoluyla Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu hazırladı. 

Coca-Cola firmasının gerçekleştirdiği açıklamaya göre  koleksiyon 9 farklı tişörtten oluşuyor. Tişörtler, doğaya saygısını farklı yollardan ifade ederken geri dönüştürülmüş pet şişelerden, pamuktan ya da yüzde 100 organik pamuktan üretilmiş malzemelerle hayat bulunuyor.  Tişörtlerin üretiminde kullanılan plastikler Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğiyle gerçekleştirildi. Pilot bölge olarak Kemer seçildi ve burada toplum tabanlı bir geri dönüşümü destekleyen Kollekt uygulaması ile toplanma işleme yapıldı.

Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu'nu hazırlarken hedef, firmanın  Atıksız Bir Dünya vizyonunun bir parçasını hayata geçirmekti. Dünyadaki plastik sorununun aşılmasına yardımcı olmayı hedefleyen firma, aynı zamanda şişeleyici ortaklarıyla birlikte hareket etti. Bu vizyona göre 2025 yılına kadar üretim tüm ambalajların yüzde 100'ü geri dönüştürülebilir malzemeden yapılacak. Aynı zamanda 2030 yılına kadar tüm ambalajlar geri dönüşüme kazandırılacak. Tüketiciler ise geri dönüşüm konusuna teşvik edilecek.

Bu Modelin Türkiye çapında yaygınlaşması halinde Belediyeler eliyle toplanamadığı için denizlere ulaşan plastik atığın yüzde 70 azalması, geri dönüşüm oranının 3 katına çıkması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 09:19
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını