banner1322
x

ASPİLSAN tercihi HAVELSAN'ın "Bulut Bilişim Sistemi" oldu

HAVELSAN Genel Müdürü olan Ahmet Hamdi Atalay, dünya genelinde  2-3 milyon, Türkiye'de ise 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı bulunduğuna dikkat çekti.

ASPİLSAN tercihi HAVELSAN'ın "Bulut Bilişim Sistemi" oldu
Robot Zirvesi

KAYSERİ (AA) - HAVELSAN Genel Müdürü olan Ahmet Hamdi Atalay, dünya genelinde  2-3 milyon, Türkiye'de ise 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı bulunduğunu dile getirerek, "Hiçbir kurum kendi güvenliğini yüzde 100 güvence altına alacak uzman bulamıyor. Bu nedenle var olan uzmanlığı ortak kullanıyor. Bulut sistemi bunu da sağlıyor." şekilnde konuştu.

ASPİLSAN Enerji AŞ'nin HAVELSAN Bulut Bilişim Sistemi'ne geçişi vesilesiyle bir tören gerçekleştirildi.

Atalay, ASPİLSAN'ın Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında gerçekleştirilen törende, firmayı bu sisteme dahil etmekten ötürü duydukları mutluluğu paylaştı.

Dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunun altını çizen Atalay, tüm işletmelerin bu dönüşüme kendilerini hazırlaması gerektiğini belirtti.

Atalay, dijital dönüşümün üç boyutu olduğuna dilkkat çekerek, şöyle devam etti:

"Biz bugün altyapı boyutunu konuşuyoruz. İşin maddi faydasını yadsımak mümkün değil. Bu altyapıyı parasını verip kendiniz kurdunuz diyelim, işletmek için uzmanlık alanınız dışında olan bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanları istihdam etmeniz gerekiyor. Siber güvenlik şebeke güvenliği uzmanları gerekiyor. Bunlarla uğraşmak yerine alan uzmanlığı olan firmalardan faydalanıyorsunuz ve siz kendi alanınıza yöneliyorsunuz. Nasıl elektrik ihtiyacınız için santral kurmuyorsanız, nasıl ki haberleşmek için telefon santrali kurmuyorsanız bilgi ve iletişim teknolojileri ihtiyacınız için de herkesin kendi veri merkezini kurması gerekmiyor. Şu an kamuda ve özel sektörde yapılan en büyük yanlış bu. Bu altyapıların 3-5 yılda yenilenmesi gerekiyor. En önemlisi de siber güvenlik uzmanı açığı. Dünyada 2-3 milyon, Türkiye'de de 25-30 bin siber güvenlik uzmanı açığı var. Hiçbir kurum kendi güvenliğini yüzde 100 güvence altına alacak uzman bulamıyor. Bu nedenle var olan uzmanlığı ortak kullanıyor. Bulut sistemi bunu da sağlıyor."

ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy da Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının teşvikiyle HAVELSAN'ın siber güvenlik şemsiyesinin altına girdiklerini belirtti.

ASPİLSAN'ın Kayseri, Ankara ve İstanbul'da faaliyet yürüttüğünü aktaran Özsoy, şöye konuştu:

"Ankara ve İstanbul'daki temsilciliklerimiz Kayseri'deki merkezde bulunan bilişim dükkanlarından yararlanamıyordu. Birçok idari yük getiren işlemler yapılıyordu. Ortak veri tabanı yokluğu işlerin sorun olmasına neden oluyordu. Ayrıca data transferlerinde de sorun yaşıyorduk. HAVELSAN Bulut Bilişim Sistemi'ne geçmeye karar verdik. Sisteme geçişle beraber artık mekandan bağımsız olarak dilediğimiz yerden dosya ve yazılım uygulamalarına erişim imkanına kavuştuk."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 09:46
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını