ASO: "MÜHENDİS VE BİLİM İNSANI SAYISI ARTIRILSIN"

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, mühendis ve bilim insanı sayısının artırılmasına yönelik çağrıda bulundu.

ASO: "MÜHENDİS VE BİLİM İNSANI SAYISI ARTIRILSIN"
Endüstrideara

 Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin mühendis ve bilim insanı sayısının Avrupa Birliği (AB) ortalamasının altında kaldığına işaret ederek, "Türkiye'nin sınırlı bir mühendis ve bilim adamı ile teknoloji üretmeye çalıştığı anlaşılmaktadır." dedi.

"BÜYÜMENİN LOKOMOTİF GÜCÜ VERİMLİLİK"

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle ASO, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TÖSYÖV) ve Türkiye Bilişim Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen "Deneyimden Üretime KAViyer- kaviyer.biz" projesi çerçevesindeki "Girişim Rehberleri Platformu"nun kapanış toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan ASO Başkanı Özdebir, küresel ekonomide yerini güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye'nin büyümesinin lokomotif gücünün verimlilik olacağını belirtti.

"SINIRLI BİR İNSAN KAYNAĞI İLE İLERİ TEKNOLOJİ ÜRETİYORUZ"

Türkiye'nin insan kaynağının nitelik açısından yeterli olmadığına dikkat çeken Özdebir,  "Bilim ve teknoloji alanında istihdam edilenlerin toplam istihdam içindeki payına baktığımızda bu durum net bir şekilde görülmektedir. AB ortalamasının yüzde 48 olduğu noktada, 2020 yılı verilerine göre Türkiye'nin yüzde 32'lik oranı, ortalamanın oldukça altında kalmaktadır. Bu oran ile Türkiye Romanya'dan sonra Avrupa'da en düşük orana sahip ülke konumundadır." ifadelerini kullandı.

Mühendis ve bilim insanı sayısının, ileri teknolojili imalat ve bilgi yoğun ileri teknolojili hizmet sektörleri istihdamı içerisindeki payına da işaret eden Özdebir, AB ortalamasının yüzde 19,5, Türkiye'nin ise yüzde 8,3 oranı ile tüm AB ülkeleri içerisinde en düşük orana sahip ülke konumunda bulunduğunu söyledi.

Dünyanın ilk 20 ekonomisinde, milyon kişi başına düşen araştırmacı sayısı 2 bin 935 iken, söz konusu rakamın Türkiye'de bin 157 olduğunu kaydeden Özdebir, benzer şekilde ilk 20 ekonomi ortalamasında milyon kişi başına düşen teknisyen sayısı bin 52, Türkiye'de ise 207 olduğunu dile getirerek "Bu rakamlardan Türkiye'nin sınırlı bir mühendis ve bilim adamı ile teknoloji üretmeye çalıştığı anlaşılmaktadır." dedi.

"İNSAN KAYNAĞININ VERİMLİ KULLANILMASININ ÖNEMLİ ÖRNEKLERİNDEN"

"Deneyimden Üretime KAViyer" projesinin, projedeki bireylerin yanı sıra Türkiye açısından öneminine vurgu yapan Özdebir, "Tam zamanlı çalışamayan ya da çalışmak istemeyen yetkin bireylerin, sahip oldukları mesleki bilgilerini girişimcilerin güçlenmesi için kullanmalarını sağlayarak, aynı zamanda da onların ekonomiye geri kazandırılmasını hedefleyen proje 'insan kaynağının verimli kullanılmasının' en güzel örneklerinden biridir." değerlendirmesinde bulundu. 

"ÇALIŞMAYAN BİREYLERİ EKONOMİYE KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

TÖSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin de projenin Türkiye'de birçok ana probleme çözüm üreteceğine inandığını dile getirerek, "Umarım bu işin sonucunda ortaya Türkiye sanayisini kökten etkileyebilecek önemli bir olayın tohumunu atarız." şeklinde konuştu.

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe ise, projenin Ankara için çok faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Projenin Türkiye'nin ilk sosyal kooperatifi olduğunu bildiren Üretkeniz.Biz Kooperatifi Başkanı Melek Bar Elmas da projeyle 35-75 yaş arası çalışmayan bireyleri ekonomiye kazandırmayı amaçladıklarını kaydetti. (AA)

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 11:42
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını