banner1322
x

ASO 2. OSB'DE 26 YENİ FABRİKANIN AÇILIŞI YAPILDI

ASO 2. OSB'de 26 yeni fabrika ile yapımı tamamlanan alt ve üstyapı tesisleri açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sanayi Teknoloji Bakanı Varank da katıldı.

ASO 2. OSB'DE 26 YENİ FABRİKANIN AÇILIŞI YAPILDI
Robot Zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla Mitaş Endüstri fabrikasında gerçekleştirilen törenle ASO 2. OSB'de üretime geçen 26 yeni fabrika ve yapımı tamamlanan alt ve üstyapı tesislerinin açılışı gerçekleştirildi.

"ÇİFT HANELİ BÜYÜME RAKAMI GÖRECEĞİZ"

Resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Varank'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan ASO 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, pandemi sürecinde hükümetin attığı doğru ve etkin adımlar ile sanayinin çarklarının dönmeye devam ettiğini, yılın ilk iki çeyreğinde sanayi üretiminde görülen yüksek ivmelenmenin, büyümenin en büyük destekleyicisi olacağının altını çizdi.

Ardıç, "Muhtemelen ikinci çeyrek rakamları açıklandığında çift haneli bir büyüme rakamını görmüş olacağız." dedi.

"İSTİHDAMIN 30 BİN KİŞİYE ULAŞMASI BEKLENİYOR"

Ardıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2005 yılında temelleri atılan OSB'de, 305 sanayi parselinin 111'inde üretim yapıldığını ve toplam 9 bin kişinin istihdam edildiğini ifade ederek bölgede 142 fabrikanın inşaatının sürdüğü, 71 fabrikanın da proje aşamasında olduğu bilgisini verdi.

Ardıç, "Böylece 278 fabrikanın tamamında üretime geçilmesiyle bölgemizdeki istihdam sayısının 30 bin kişiye ulaşması beklenmektedir. Bölgemizde Ağustos 2021 itibarıyla yatırımcılara tahsis edilecek sanayi parseli kalmamıştır." şeklinde konuştu.

"HEDEFİMİZ, GELECEK NESİLLERE DAHA İYİ BİR ÇEVRE BIRAKMAK"

Bakan Varank'ın sanayicilerin ihtiyaç, talep ve sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımının, ülkenin ihtiyacı olan yatırımların gerçekleştirilmesine zemin hazırladığını kaydeden Ardıç, bölgenin devamındaki  740 hektarlık alanın da sanayicilerin daha büyük ölçekli yatırımları için bölgeye kazandırılabilmesi adına çalıştıklarını söyledi.

Ardıç, "AB Yeşil Mutabakat Eylem Planı" çerçevesinde ASO 2. OSB'nin "Sanayinin Yeşil Rotası" temalı proje başlattığını dile getirerek, "Gelecek nesillere daha yeşil, doğal kaynakları korunmuş ve geliştirilmiş temiz bir çevre bırakabilmek amacıyla projemiz ve proje çıktılarına göre gerekli aksiyon ve tedbirlerin alınması öncelikli hedefimiz olacaktır." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalar sonrasında kurdele kesilerek tesislerin açılışı gerçekleştirildi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 08:48
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını