ASHİB, Güney Amerika pazarına çok hızlı girdi

- Venezuela ve Kolombiya'ya çıkarma yapan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) sektörel gıda ticaret heyeti, 200'ü aşkın firmayla ihracat anlaşmaları imzaladı - ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz: - "Venezuela'da bakan ve müsteşar düzeyindeki temaslarımızın ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bizleri kabul etti. Çok samimi ve sıcak bir karşılama yaptı" - "Orta Doğu pazarına alternatif oluşturmak üzere Afrika ve Amerika kıtasını hedefliyoruz. Latin Amerika ülkelerine ihracatta gelecek 5 yılda 2 milyar dolarlık hedef koyduk"

ASHİB, Güney Amerika pazarına çok hızlı girdi
EndüstrideAra - Haber Detay

İSTANBUL (AA) - Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), Venezuela ve Kolombiya üzerinden Güney Amerika pazarına çok hızlı girdi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ihracat ana planı kapsamındaki Güney Amerika pazarına girmek gayesiyle Venezuela ve Kolombiya'ya çıkarma yapan ve Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro başta olmak üzere önemli isimlerle buluşan ASHİB sektörel gıda ticaret heyeti, 200'ü aşkın firmayla ihracat anlaşmaları gerçekleştirdi.

ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz'ın öncülüğünde 11 firmadan toplam 18 ihracatçının katılımıyla hayata geçirilen sektörel gıda ticaret heyeti, birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan Ali Can Yamanyılmaz, geçen sene 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün ana pazarının Irak ve Orta Doğu ülkeleri olduğunu söyleyerek, bu bölgede yaşanan istikrarsızlıklar ile iç karışıklıklar nedeniyle yeni pazarlara açılmanın zorunlu hale geldiğini belirtti.

Yamanyılmaz, "ASHİB olarak Orta Doğu pazarına alternatif oluşturmak üzere Afrika ve Amerika kıtasını hedefliyoruz. Latin Amerika ülkelerine ihracatta gelecek 5 yılda 2 milyar dolarlık hedef koyduk. Bu hedefe ulaşma konusunda devletimizin yol açıcı desteklerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Venezuela ve Kolombiya'da görev yapan Türk büyükelçiler ile diplomatların ASHİB heyetinin başarılı görüşmeler yapması için büyük çaba sarf ettiğini söyleyem Yamanyılmaz, şöyle devam etti:

"Venezuela'da bakan ve müsteşar düzeyindeki temaslarımızın ardından Türkiye dostu ve Türk televizyon dizilerinin hayranı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bizleri kabul etti. Çok samimi ve sıcak bir karşılama yaptı. Kabinedeki bakanların tamamına yakını bu görüşmede hazır bulundu. Bir saati aşkın toplantıda Türkiye ile karşılıklı ticareti konuştuk. Özellikle sanayi ve tarım ürünleri ortak komiteleri kurup teknik destek sağlanması konusunda talepleri oldu. Maduro'nun desteği bizleri çok mutlu etti."

Ali Can Yamanyılmaz, Venezuela'nın Karakas ile Kolombiya'nın Bogota kentlerinde 200'ü aşkın toptan gıda ithalatı yapan firmadan bine yakın iş insanı ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Margarite ve Miranda bölgelerinde su ürünleri tesislerini gezdiklerini anlattı.

Venezuela ve Kolombiya'yı, Güney Amerika'ya ihracat açısından bir sıçrama tahtası olarak nitelendirdiklerini aktaran Yamanyılmaz, "Venezuela'ya Türkiye olarak 120 milyon dolar civarında bir ihracatımız var. Bunun 72 milyon dolarını gıda ürünlerini oluşturuyor. Hem Venezuela hem de Kolombiya'da yaptığımız görüşmelerimiz çok verimli geçti. Ziyaret ettiğimiz iki ülkeyle ivedilikle serbest ticaret anlaşmalarının yapılmasını bekliyoruz. Bu sağlanırsa daha rekabetçi fiyatlar verebiliriz ve bu pazarlarda çok daha etkili olabiliriz."  şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 11:43
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler