ART Group inşaat ve tekstilde yatırıma ağırlık verecek

Kütahya Porselen'in yüzde 13 hissesini alan ART Group Yönetim Kurulu Başkanı olan Abdullah Taşkın, Türkiye ekonomisinin 2019 senesinin son çeyreğinde yüzde 6 gibi iyi bir rakamı yakalayarak büyüdüğünü belirtti.

ART Group inşaat ve tekstilde yatırıma ağırlık verecek
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Kütahya Porselen'in yüzde 13 hissesini alan ART Group Yönetim Kurulu Başkanı olan Abdullah Taşkın, Türkiye ekonomisinin 2019 senesinin son çeyreğinde yüzde 6 gibi iyi bir rakamı yakalayarak büyüdüğünü belirtti.

ART Group tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada görüşlerine başvurulan Taşkın, faaliyet gösterdikleri inşaat ve tekstil sektöründe yatırımlara hız vereceklerini söyledi.

Türkiye ekonomisinin 2019 senesinin son çeyreğinde yüzde 6 gibi iyi bir rakamı yakalayarak büyüdüğünü dile getirenTaşkın, sözlerine şöyle devam etti:

"2019 yılının tamamında 0,9'luk büyüme rakamı yakalandı. Bazı kuruluşların Türkiye'nin küçüleceğini beklerken, büyümeyi başarması bile başarı sayılmalıdır. Ekonomide 2020 yılına iyi başlamamıza rağmen, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgısını nedeniyle ciddi anlamda daralma yaşanacak.

Ancak dünya ülkeleri baz alındığında, Türkiye'nin bu salgınından ekonomik olarak daha az etkileneceğini söylemek mümkün. Dolayısıyla bu süreci fırsata çevirecek gücümüz var. Bunun en basit örneği Çin ve ABD. Bu ülkelerde yaşanan salgının etkisi nedeniyle üretim durma noktasına geldi. Siparişler teslim edilmedi ve Türkiye burada Avrupalı alıcının taleplerini karşılamaya başladı. Bu da bizim bu süreçten büyüyerek çıkmamıza neden oluyor."

Taşkın, dünya genelinde milyonlarca firmanın tedarikçisini bünyesinde buulnduran Çin'de, üretimdeki azalma, kapanan fabrikalar ve virüs tehlikesinin Türkiye’ye olumlu yansıdığını vurgulayarak, "Bu süreç Türk porselen sektörüne küresel çapta olumlu yansıyor. Virüs sonrası Çin'den Avrupa'ya gelen porselen ürünlerinde yaşanan tedirginlik, Türk porselen şirketlerine yarıyor. Ayrıca Türkiye'nin konumu, lojistik ve maliyet avantajı, ülkemizin katalizör pozisyonunu da güçlendiriyor." şeklinde konuştu.

Taşkın, "Türkiye'nin hem marka hem de ihracat potansiyeli göz önüne alındığında, yaşanan sürecin de etkisiyle Kütahya Porselen ve Güral Porselen’in dünya markası olma hedefi daha da perçinlenmiş oluyor." değerlendirmesini yaptı.

Aynı olumlu yarışmanın tekstil sektörü için de söylenebileceğini dile getiren Taşkın, "Bunların tamamı Türkiye ekonomisine yarayacak. Ülkemizin lokomotif sektörlerinin bu denli büyümesi ekonomide itici güç oluşturacak."  şeklinde jkonuştu..

Ülke ekonomisinin iç dinamikleri açısından gayrimenkulün de önem arz eden sektörlerinde başında geldiğini vurgulayan Taşkın, şöyle devam etti:

"Koronavirüs sürecini iyi yöneten ve dünyaya örnek olan Türkiye, gayrimenkul yatırımında da ön plana çıkıyor. Yabancı alıcı ülkemi güvenli liman olarak görmesi nedeniyle gayrimenkul yatırımlarını Türkiye’ye kaydırıyor. Bizler de yaptığımız yatırımlar ve konut satışlarından bunu net bir şekilde görebiliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 11:56
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını