banner1322
x

ARÇELİK’TEN REEL SEKTÖRDE İLK YEŞİL TAHVİL İHRACI  

Türkiye'den uluslararası piyasalara yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk reel sektör şirketi olan Arçelik, uluslararası piyasalarda 350 milyon euro tutarında, 5 yıl vadeli yeşil tahvil ihracı gerçekleştirdi.

ARÇELİK’TEN REEL SEKTÖRDE İLK YEŞİL TAHVİL İHRACI  
Endüstrideara

Uluslararası piyasalarda 350 milyon euro tutarında, 5 yıl vadeli yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren Arçelik, böylece Türkiye'den uluslararası piyasalara, yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk reel sektör şirketi oldu.
Tahviller, yüzde 3 yeniden satış getirisi üzerinden fiyatlandı ve kupon oranı yüzde 3 olarak belirlendi.
Arçelik'in yeşil tahvili J.P. Morgan, Merrill Lynch ve MUFG Securities EMEA aracılığıyla Euronext Dublin Borsası'nda işlem görecek.
Şirketten yapılan açıklamada, yeşil tahvil ihracından sağlanan fon ile sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında oluşturulan Yeşil Finansman Çerçevesinde, enerji verimli ürünler, döngüsel ekonomi çözümleri, üretimde enerji verimliliği, kirliliği önleyici ve kontrol altına alan çözümler, sürdürülebilir su ve atık su yönetimi, yenilenebilir enerji ve yeşil binaları kapsayan projelerin finanse edileceği belirtildi.
Uluslararası piyasalara, yeşil tahvil ihracı gerçekleştiren ilk Türk reel sektör şirketi olmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirten Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen, yeşil tahvil Arçelik'in Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) alanlarındaki itibarını daha da güçlendirmesine yardımcı olacak ve "Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonlarıyla uyumlu olarak işlerinin merkezine sürdürülebilirliği koymaya devam etmelerini sağlayacağını belirtti.
Yeşil tahvil, ESG projelerini finanse etmenin yanı sıra hızla büyüyen finansal mekanizmayla fon bulma seçeneklerini çeşitlendirerek Arçelik'in daha fazla sayıda uzun vadeli ve yeşil yatırımcıya erişimini mümkün kılacağını söyleyen Şen, yeşil tahvilin şirketin sürdürülebilirlik taahhütlerini teyit edeceğini vurguladı.

BEKLENTİNİN 4,5 KATINDAN FAZLA TALEP ALDILAR

65 yıldır Türkiye’ye ve sektöre değer katacak işlere imza atarken, bir yandan da gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm iş süreçlerini sürdürülebilirlik temelli olarak şekillendirdiklerini ifade eden Şen, sosyal, etik, çevresel ve ekonomik alanlarda da paydaşları için artı değer yaratmaya devam ettiklerini belirtti.  Tahvil ihracına uluslararası piyasalarda 33 ülkeden 175'ten fazla kurumsal yatırımcının yaklaşık 1,6 milyar Euro tutarında talep ilettiğine dikkat çeken Şen, yatırımcılardan, planlanan tutarın 4,5 katından fazla talep aldıklarını kaydetti.  Şen, tahvil ihraçlarına yatırımcılardan gelen güçlü talebin Arçelik'in sürdürülebilirlik alanındaki öncü konumunu ve finansal yapısına duyulan güveni bir kez daha teyit ettiğini de sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını