banner1322
x

Arçelik'ten LG'ye “patent ihlali“ davası

Direct Drive teknolojisiyle alakalı patentini LG'nin ihlal ettiğini tespit eden Arçelik, konunun iki firma arasında çözüme ulaştırılması için girişimlerde bulunmuştu.

Arçelik'ten LG'ye “patent ihlali“ davası
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) – Arçelik'in, çamaşır makineleri için geliştirmiş olduğu "Direct Drive" teknolojisini, lisanssız olarak "6 motion" teknolojisi adıyla piyasaya sürdüğü çamaşır makineleri üzerinde kullandığı gerekçesiyle LG ve LG'nin Almanya ve Fransa'daki iştiraklerine patent ihlali davası açtığı belirtildi.

Basın mensuplarının i bilgilere göre, Beko ve Grundig gibi markaları bünyesinde bulunduran Arçelik, LG ile LG’nin Almanya ve Fransa’daki iştiraklerine, çamaşır makinelerinde hassas yıkama sağlayan “Direct Drive” teknolojisiyle ilgili patentini, LG’nin piyasadaki “6 Motion” isimli çamaşır makinelerinde ihlal ettiği sebebiyle dava açtı.

"Direct Drive" teknolojisiyle ilgili patentini LG'nin ihlal ettiğini tespit eden Arçelik, konunun iki şirket arasında çözüme ulaştırılması için girişimler yaptı.

Ancak LG'nin bu çabalara olumlu yanıt vermemesi nedeniyle, Arçelik halka açık bir şirket olarak, sahip olduğu fikri haklarını koruma sorumluluğu gereği Almanya ve Fransa mahkemeleri nezdinde patent ihlali davaları açtı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün (WIPO) en fazla uluslararası patent başvurusu yapan şirketler sıralamasında 67'nci sırada bulunan Arçelik, geliştirdiği "Direct Drive" teknolojisinin patentini 1997 senesinde aldı.

Arçelik'in geliştirdiği "Direct Drive" teknolojisi, çamaşır makinesi tamburunun yarım dönüş beşik hareketi yapmasını ve böylece kıyafetlerin yıpranmadan hassas bir şekilde yıkanmasına olanak sağlıyor.

Yurt içi ve yurt dışında 20 Ar-Ge merkezi, 1500'ü aşkın Ar-Ge çalışanı ve 3 bin 500'e yaklaşan uluslararası patent başvurusu ile Türkiye'de Ar-Ge alanında önemli bir konumda yer alan Arçelik, 150’ye yakın ülkede faaliyette bulunuyor. Yenilikçi teknolojileri ile sektöründe küresel ölçekte öncü çalışmalar gerçekleştiriyor..

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 12:21
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını