banner1322
x

Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısını artırıyor

ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisi koordinasyonu ve akademisyenler eşliğinde, iki Ar-Ge ve bir tasarım merkezi kuruldu.

Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısını artırıyor
Enerji Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından MKS Mermer ve Aydın Endüstri’ye Ar-Ge merkezi, Aspen Yapı’ya ise tasarım merkezi olarak yetki belgeleri verildi. 
Sakarya Teknokent’te gerçekleştirilen iş birliği protokol törenine, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Mustafa Aydın, firma temsilcileri ve ilgili akademisyenler hazır bulundu.

AMAÇ, AR-GE SONUÇLARINI SAKARYA SANAYİSİNE AKTARMAK 

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Görmüş yaptığı konuşmada, “Sakarya’mızın bir değeri olan ve 2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent bugün itibarıyla barındırdığı 87 firma ve 400 çalışanı ile büyük bir ailedir. Sakarya Teknokent’in öncelikli amacı Sakarya’daki üniversitelerin akademik birikim ve Ar-Ge sonuçlarını Sakarya sanayisine katmaktır.
Bunun içindir ki ileri teknoloji mal üretmek isteyen girişimcileri ve firmaları içinde barındıran teknokentler üniversitelerin olanaklarından daha iyi yararlanabilmek amacıyla üniversitelerin öncülüğünde ve üniversitelerin içinde veya yakınında kurulmuşlardır.

Sakarya Teknokent daha çok sağladığı veri avantajlarıyla ön plana çıksa da asıl fonksiyonu, üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması, girişimcilere fon sağlamada yol gösterici olması ve benzer yapı ve hedefe odaklanmış kurumları bir araya getirerek sinerji oluşturmasıdır.

2017 yılındaki faaliyetler ile Sakarya Teknokent Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) kapsamında firma ziyaretleri ile Türkiye birincisi olmuş, bu çalışmaların neticesinde 2017 yılındaki Sakarya’mızda altı adet olan Ar-Ge merkezi sayısı bugün 16 Ar-Ge ve üç tasarım merkezi ile faaliyetlerine ADAPTTO koordinasyonunda devam etmektedir.”

YENİ EYLEM PLANI UYGULANMAYA BAŞLANDI

Görmüş, Sakarya Teknokent olarak oluşturdukları ve uygulanmaya başlanan yeni eylem planı ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Teknokentlerin temelinde üniversite-kamu-sanayi arasında bilgi birikimi paylaşımı ve iş birliği koordinasyonunu sağlamak yatmakla beraber alınması gereken daha uzun bir yol bulunmaktadır. Sakarya’nın savunma sanayi, elektrikli otomobil, raylı sistemler, siber güvenlik ve teknolojik tarım vs. alanlarda üstünlükleri olmakla beraber atılması gereken adımlar vardır. Sakarya Teknokent olarak birinci aşamada üniversite ve sanayinin beşeri (akademisyen, projeler vs) ve makina teçhizat envanteri çıkarılması ve eksiklerin tespit edilmesi çalışmasına başlanmış olup ikinci aşamada ise eldeki mevcut imkan ve kapasiteyle üniversite-kamu-sanayinin ortaklaşa yapabileceği projeler üzerine yoğunlaşacaktır.

Sakarya Teknokent olarak kamu-sanayi iş birliğinin örnek bir uygulaması olarak bölgemizdeki belediye ve kamu kurumlarının bilgi işlem şube müdürleri ile toplantılar yapılarak bilgi paylaşımında bulunulacak ihtiyaçları tespit edilecektir. İkinci aşamada teknokent bünyesindeki yazılım firmalarıyla bilgi işlem şube müdürleri bir araya getirilerek iş birlikleri görüşülmesi planlanmaktadır.

Sakaya Teknokent koordinatörlüğünde bölgemizdeki Ar-Ge ve tasarım merkezleri aylık olarak toplanarak bilgi paylaşımı yapmakta ve iş birliği imkanlarını görüşmektedirler. İkinci aşama olarak Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin daha aktif ve hızlı bilgi paylaşımında bulunmaları için teknopark moderatörlüğünde portal oluşturulmuştur.”

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 18:22
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını