AON KÜRESEL DOĞAL AFETLER RAPORUNU AÇIKLADI

AON’un yayınladığı Doğal Afetler Raporu’na göre doğal afetler 2020 yılında 268 milyar dolar değerinde ekonomik kayba neden oldu.

AON KÜRESEL DOĞAL AFETLER RAPORUNU AÇIKLADI
Robot Zirvesi

Risk, emeklilik ve sağlık konularında veri ve analizlerden faydalanarak profesyonel hizmetler sunan Aon, 2020’nin Yıllık Küresel Doğal Afetler Raporu’nu yayınladı. Aon’un yayınladığı rapora göre 2020 yılında yaşanan küresel doğal afetlerin toplam ekonomik kaybının tahmini 268 milyar dolar olduğu ortaya koyuldu. Küresel afet kaynaklı ekonomik kayıplar bu alanda zirvenin görüldüğü 2011 yılında 557 milyar dolar ve 2017 yılında 485 milyar dolar  değerinden düşük oldu. Genel ortalamanın (244 milyar dolar) ve 21’inci yüzyıl orta değerinin (246 milyar dolar) üzerinde gerçekleşmesi dikkat çekiyor. Sigortalanan yıllık kayıplar 97 milyar dolar civarında gerçekleşirken, sigortalanmamış kayıpların (171 milyar dolar) toplam kayıplara oranı yüzde 64 olarak ölçüldü. 

2020 YILINDA 416 AFET YAŞANDI 

2020 yılında ciddi seviyede 416 adet küresel afet yaşanırken yaklaşık 8.100 civarında insan bu afetlerde yaşamını yitirdi. Doğal afet nedeniyle ölümlerin yüzde 68’i Asya Pasifik bölgesinde yaşandı. Haziran ile eylül ayları arasında etkili olan Hindistan muson taşkınları bin 992 kayıtlı ölüm ile 2020’nin en çok can kaybına neden olan küresel afeti oldu. Türkiye’de Ege bölgesini etkileyen deprem nedeniyle 117 vatandaşımızın ölümüne neden oldu. 2020 yılında en çok can kaybına neden olan deprem olarak kayıtlara geçti. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aon Türkiye Eş CEO'su Ferhan Özay, “2020 yılında küresel afetlere COVID-19 salgınının etkileri de eklenince felaketlerin insani boyutu da olağanüstü seviyede arttı. Uluslararası kurumlar, insani felaketlerin etkilerini en düşük seviyeye indirmek için seferber oldu. Sigorta sektörü ise hem risklere hem de ekonomik kayıplara odaklandı. Reasürans alanında güçlü sermaye yapıları sayesinde söz konusu küresel felaketlerde teminatlar çok başarılı bir şekilde karşılandı. 2020’nin bu anlamda bizlerde bıraktığı en önemli ders, eş zamanlı olayların ne kadar büyük küresel etkilere neden olabileceğini görmemizdi. Dünya giderek karmaşıklaştıkça yeni ortaya çıkan risklere karşı daha iyi planlama senaryolarına duyulan ihtiyaç da artıyor. Aon Türkiye olarak 2021 yılının risklerine bu açıdan bakıyoruz. Müşterilerimizi de doğru risk modelleme yöntemleriyle buluşturuyoruz” dedi. 
  
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını