ALÜMİNYUM SEKTÖR BULUŞMASI’NDA SEKTÖRÜN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Avrupa'nın 2030 yılına kadar alüminyum kullanımının ulaşım sektöründe yüzde 40, inşaat sektöründe yüzde 25, elektrikte ve makine sektöründe ise yüzde 20 büyüyeceğini öngördüğünü kaydetti.

ALÜMİNYUM SEKTÖR BULUŞMASI’NDA SEKTÖRÜN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI
Endüstrideara

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) açıklamasına göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, alanında uzman kişilerin yer aldığı "Alüminyum Sektör Buluşması"nda demir ve demir dışı metaller sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Alüminyumun inşaattan otomotive, makineden savunma sanayine birçok sektörde geniş kullanım alanı olduğunu ve Türk sanayisi için giderek önem kazandığını söyleyen Gülle, Türkiye’nin  2019 yılında kişi başı alüminyum tüketiminin 12,5 kilo seviyesinde iken dünyada bunun 10 kilo seviyelerinde olduğunu belirtti. Gülle, “Alüminyumun önümüzdeki yıllarda üstün özellikleri ile birçok sektörde kullanım alanının artacağını öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Gülle ayrıca, Avrupa'nın 2030 yılına kadar alüminyum kullanımının ulaşım sektöründe yüzde 40, inşaat sektöründe yüzde 25, elektrikte ve makine sektöründe ise yüzde 20 büyüyeceğini öngördüğünü aktardı. 

Gülle, 2020'nin son çeyreğinden itibaren ihracatçının bir numaralı gündem maddesi olan navlun fiyatlarındaki fahiş artışa ve konteyner sıkıntısına ilişkin, "Konuyla ilgili sıkıntılar halen devam ediyor. Pek çok sektörümüzde milyonlarca dolarlık malların yüklenme sıkıntısı yaşandığını ve konteynerlerle ilgili bu tür sorunların devam ettiğini biliyoruz. Bu süreç yaşanmasaydı ihracatımız daha da olumlu seviyelerde olabilirdi." ifadelerini kullandı.

2021 İHRACAT GEDEFİ 3.5 MİLYAR DOLAR 

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ise sektör rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin hedeflerinin büyütülmesi konusunda hizmet veren, bu konuda heyecanla çalışan bir birliğiz. Pandemi yılını 8,4 milyar dolar ihracat ve yüzde 1,5 artışla kapatmış olduk.  Bundan dolayı mutluyuz. “ dedi.

Ocak ayında 711 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Öztiryaki, “Bu çalışmaların içerisinde alüminyum sektörü geçtiğimiz yıl 2,9 milyar dolar ihracat yaptı. Bu seneki alüminyum hedefimiz ise 3,5 milyar dolar ihracat. Ocak ayında ise 288 milyon dolarlık ihracat ile yüzde 16’lık bir artış yakaladık ki bu önümüzdeki yılların pozitif gideceğini ve hedeflere ulaşacağımızın açık bir göstergesi. Birlik olarak bu yıl için 10 milyar dolarlık bir hedef koyduk. Alüminyumun ve diğer sektörlerimizin katkılarıyla bu hedefe ulaşacağına yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı. (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 16:27
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını