banner1322
x

Alternatif yem bitkilerinin yetişme alanı 100 bin dekarı aşacak

Türkiye'nin önemi tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Kırşehir'de, alternatif ürün olarak yem bitkilerinde bu sene 100 bin dekarın üzerinde ekim yapılması bekleniyor.

Alternatif yem bitkilerinin yetişme alanı 100 bin dekarı aşacak
Endüstrideara

KIRŞEHİR (AA) - Türkiye'nin önemi tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Kırşehir'de, alternatif ürün olarak yem bitkilerinde bu sene 100 bin dekarın üzerinde ekim yapılması bekleniyor.

Kırşehir Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, son senelerde il çapında hayvancılığın çok geliştiğini, bilhassa  yem bitkilerine olan ihtiyacın da arttığını aktardı.

Yaklaşık 2,5 milyon dekarlık toplam tarım arazisinde silajlık mısır, fiğ, yonca, yulaf gibi yem bitkilerinin geçen sene 54 bin dekar olduğunu belirten Şahin, Genç Çiftçi Projesi başta olmak üzere, çeşitli proje ve uygulamalarla yem bitkisi üretiminin bakanlık tarafından teşvik edildiğini söyledi.

Senede iki defa ekimi yapılabilen yem bitkisi üretimiyle ilgili müracaatların devam ettiğini belirterek, dekar başına 70 ila 150 lira arasında yem bitkileri desteklemesi yapıldığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 18:41
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını