Aldığımız Ödüllere Bir Yenisini Daha Ekledik

İnsanla iş birliğine dayalı Cobotlar’ı ile dünyanın bir numaralı robot firması Universal Robots aldığı çok sayıda ödüle, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan 2018 Engelberger Ödülü’nü de ekledi. Universal Robots Kurucu Ortağı ve CTO’su Esben Østergaard, aldığı ödülle otomasyon teknolojisinin en prestijli onur ödülüne layık görüldü.

Aldığımız Ödüllere Bir Yenisini Daha Ekledik
360

Amerikan Robotik Endüstrileri Derneği (RIA) tarafından düzenlenen, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan 2018 Engelberger Ödül Töreni’nde Universal Robots Kurucu Ortağı ve CTO’su Esben Østergaard, onur ödülünün sahibi oldu. En önemli teknoloji atılımlarından birini temsil eden Universal Robots’un iş birliğine dayalı robot kollarının geliştirilmesine öncülük eden Østergaard, ödülünü Almanya Münih’teki Hofbräuhaus’da, Automatica Fuarı bünyesinde gerçekleşen Uluslararası Robot Sempozyumu’nda aldı.

“ENGELBERGER’İN VİZYONU UNIVERSAL ROBOTS İLE ÖRTÜŞÜYOR”

Ödüle ve çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Østergaard “Endüstriyel üretimde robotizmle devrim yapan, hayranı olduğum Joseph Engelberger’in adını taşıyan bu ödülü almaktan gurur duyuyorum. Engelberger’in bir robotun, fabrikanın her aşamasında kullanılabileceğine ilişkin vizyonu Universal Robots olarak bizimle oldukça örtüşüyor. Robot teknolojisinde bir devrime öncülük ettiğimiz iş birliğine dayalı robot konseptimizin en temel özelliği güvenlik konusunda sunduğumuz çözüm ve insan-makina etkileşimine imkan tanıyor olmamız.” dedi.

“ENDÜSTRİ 5.0’IN ÖNCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENİYORUZ”

Østergaard, sözlerine şöyle devam etti: “Risk analizleri sonucu koruyucu çit ihtiyacı olmaması, robotun bir kişi ile çarpışması durumunda otomatik olarak çalışmayı durdurması gibi güvenlik çözümleri sağlıyoruz. Aynı zamanda, Cobot’larımızla yorucu, tekrarlayan ve hatta tehlikeli görevleri üstlenerek, insanlara daha karmaşık projelerde yaratıcılıklarını kullanma fırsatı veriyoruz. Böylece insan- makina etkileşimini temsil eden, 2017’de en yenilikçi şirket seçilen Universal Robots olarak Endüstri 5.0’ın da öncülüğünü üstleniyoruz.”

YORUM EKLE

BM Makina

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler