AKTİF İŞ GÜCÜ PROGRAMLARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPILDI

İŞKUR Kayseri İl Müdürlüğü ile Erciyes Anadolu Holding arasında, Aktif İşgücü Programları İşbirliği Protokolü yapıldı.

AKTİF İŞ GÜCÜ PROGRAMLARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPILDI
Enerji Zirvesi

İŞKUR Kayseri İl Müdürlüğü ile Erciyes Anadolu Holding arasında, ilde istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi maksadıyla düzenlenen Aktif İşgücü Programları İşbirliği Protokolü imzalandı.

Erciyes Anadolu Holding binasında gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan İŞKUR Kayseri İl Müdürü Ayşe Ak, iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanın işverenle buluşturulmasında, kurumlarının önemli görev üstlendiğini dile getirdi.

İşbaşı eğitim programlarıyla işsizlerin, iş yerlerinde mesleki deneyim ve beceri kazanmalarının sağlandığına dikkat çeken Ak, bu sürede işverene katılımcıyı gözleme ve işin başında eğitme fırsatı verildiğini söyledi.

Kurs süresince katılımcılara asgari ücret düzeyinde İŞKUR tarafından maaş verildiğini belirten Ak, "Bu noktada 2021 yılı ocak-aralık döneminde 4632 kişi işbaşı eğitim programından ve istihdam garantili meslek eğitim kurslarımızdan faydalanmış olup tarafımızca kursiyerlere toplam 27 milyon 334 bin 476 lira ödeme yapılmıştır. 2022'de bu programlarımızın artarak devam etmesi temennisiyle desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum." Şeklinde konuştu.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulan üretim, istihdam ve ihracat modelinin desteklenmesi için gayret ettiklerini ve önemli çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Nitelikli elemanların Aktif İş Gücü Programları İşbirliği Protokolü ile işverenlerin ihtiyacının karşılanmasında önemli yer kapladığını söyleyen Günaydın, 4. OSB'nin kurulacağını, oradaki işgücünün de karşılanmasına bu tür programların önemli katkı sunacağını dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Kayseri'nin 180 ülkeye yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ihracat yaptığını, işsizliği azaltacak istihdam sağlayacak projelere destek sunduklarını söyledi.

Erciyes Anadolu Holding Üst Yöneticisi Alpaslan Baki Ertekin ise işsizleri iş gücüne katan bir projede yer almaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Ertekin, 10 bin çalışanlarıyla 3senelik toplu sözleşme imzalayacaklarını, provokatörlere karşın enflasyon rakamlarının altında kalmayacak maaş ve sosyal haklarda yüzde 100'e yakın iyileştirmeli anlaşma yapacaklarını dile getridi.

Konuşmaların bitimiyle birlikte Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin desteklediği Aktif İş Gücü Programları İşbirliği Protokolü imzalandı. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını