AKSA AKRİLİK’İN CİROSU YÜZDE 197 ARTTI 

Aksa Akrilik, 2022 yılının ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 197 oranında artırdı. Bu dönemdeki net karlılığını ise yüzde 369’luk yükselişle 625 milyon TL’ye ulaştırdı. 

AKSA AKRİLİK’İN CİROSU YÜZDE 197 ARTTI 
Endüstri 40 Zirvesi

Aksa Akrilik, 2022 yılının ilk çeyreğinde cirosunu 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 197 oranında artırdı ve 3 milyar 915 milyon TL’ye ulaştırdı. Firma, FAVÖK rakamlarında da yükselişini sürdürürken yüzde 403 artışa imza atarak 922 milyon TL seviyesine ulaştı. Aksa Akrilik'in bu dönemdeki net karlılığı ise yüzde 369'luk yükselişle 625 milyon TL'ye çıktı. Şirketin 2022'nin birinci çeyreğinde hayata geçirdiği toplam yatırım tutarı ise 172 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

“YENİ İPLİK TESİSİMİZİ DEVREYE ALACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş: “Türkiye’deki ve dünyadaki talebi göz önünde bulundurarak yılda 7 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni bir iplik tesisi için yatırımlarımıza başlıyoruz. 45 milyon dolar bütçeye sahip tesisimizi 2024 yılının sonunda devreye almayı hedefliyoruz. Yatırımımız tamamlandığında yüksek oranda ihracat geliri sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek."

“DOWAKSA DA BAŞARILI PERFORMANSINI KORUDU”  

“Türkiye'nin ilk ve tek karbon elyaf üreticisi DowAksa da başarılı performansını korudu. 2022 yılının ilk çeyreğindeki cirosu geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 162 oranında artarak 459 milyon TL’ye yükseldi” diyen Taş, katma değerli ihracat performansı sağladıklarını ve üretim çeşitliliği sunduklarını ve bu sayede başarı elde ettiklerini dile getirdi.  

DowChemical ile yüzde 50-50 ortaklık ile kurulan DowAksa karbon elyaf fabrikasının da 3. etap yatırımına ait temel atma töreninin, önceki hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştiğini aktaran Taş, 100 milyon dolar tutarındaki yatırımın tamamlanmasıyla sektörün en büyük oyuncuları arasına girecek DowAksa'nın, Türkiye ve Yalova için önemine dikkati çekti. (AA)

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını