banner1322
x

AKKUYU'DA ÖNEMLİ AŞAMA

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci güç ünitesinde, reaktör ve türbin binalarının temel plakaları için gerçekleştirilen beton dökme çalışmaları bitti.

AKKUYU'DA ÖNEMLİ AŞAMA
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ikinci güç ünitesinde, reaktör ve türbin binalarının temel plakaları için gerçekleştirilen beton dökme çalışmaları bitti.

Akkuyu Nükleer AŞ tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, santralin ikinci güç ünitesinde reaktör binası temel plakasının en iyi şekilde sertleşmesini sağlamak amacıyla temele 2 bin 451 ton betonarme demiri döşendi. Bahse konu olan demir miktarı, Eyfel Kulesi'ndeki tüm metal yapıların ağırlığının üçte birine eşit seviyede yer alırken, betonarme demirinin dizayn edilen konumda tutulması amacıyla metal karkas kullanıldı.

Alanı 6 bin 864 metrekare, yüksekliği 2,6 metre, derinliği ise 78 metrenin üzerinde olan temel plakasına 17 bin metreküp beton döküldü.

Akkuyu NGS sahasında, reaktör binası temel plakasındaki beton dökme çalışmalarıyla beraber türbin binası temelini oluşturma çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, türbin binasının temeline 3 bin 200 ton donatı konuldu, 363 destekleyici karkasla temel plakası sağlamlaştırıldı.

Böylelikle, reaktör ve türbin binalarının temel plakaları için yürütülen beton dökme çalışmaları sona ermiş oldu.

Temel oluşturma çalışmaları gerçekleşirilen türbin binasında, enerji üretimine ilişkin sistemler ve ekipmanlar bulunuyor. Bu ekipmanlar arasında, türbin tesisi, suyu gaz katışıklarından arındırmaya yönelik bir cihaz olan degazör, besleme suyu pompası ve yardımcı ekipmanlar yer alıyor. Türbin binasında, su buharının termal enerjisi rotasyon enerjisine ve ardından da jeneratörde elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Yapının güvenliği herhangi bir nükleer santral tesisinde olduğu gibi oldukça sıkı tutuluyor. Alanı 5 bin 814 metrekare olan beton plakasının derinliği eksi 12,5 ile eksi 7,1 metre arasında, temel plakasının yüksekliği ise 2 ile 5,4 metre arasında değişiyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 12:35
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını