banner1322
x

Akkim'den 300 milyon dolar ciro

Arıtma teknolojisinin global markası, Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, 2018'i 300 milyon dolar ciro ile kapattıklarını ve 2023'teki 750 milyon dolar ciro hedefini koruduklarını açıkladı

Akkim'den 300 milyon dolar ciro
Robot Zirvesi

YALOVA (AA) - Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri, 2023 yılında 750 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirterek, "Ak-Kim olarak 2018 yılını 300 milyon dolar civarında ciro ile kapatıyoruz. 2023 yılı için de hedefimizi koruyoruz. Dolayısıyla yatırımlara devam edeceğiz." dedi.

Yalova'da bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya gelen Kipri, burada yaptığı konuşmada, 2018'in Türkiye ekonomisi için zor bir yıl olduğunu söyledi.

Kipri, bu süreçten en az etkilenen şirketlerden biri olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu süreci bir şekilde atlatacağız. Yeter ki işimizi en verimli şekilde yapmaya devam edelim. Durmuyoruz çalışmaya devam ediyoruz. 2023 yılında 750 milyon dolar ciro hedefimiz var. Vizyonumuza yazdığımız bir hedeftir bu. Ak-Kim olarak 2018 yılını 300 milyon dolar civarında ciro ile kapatıyoruz. 2023 yılı için de hedefimizi koruyoruz. Dolayısıyla yatırımlara devam edeceğiz."

İLERİ ARTIMA TEKNOLOJİSİ KONUSUNDA BİR YATIRIM

Ak-Kim'in, su arıtma çözümleri alanındaki projelerine değinen Kipri, şu bilgileri verdi: "2015 yılında arıtma sektöründeki faaliyetlerimiz ve konunun gelişimini takip ettiğimiz için Türkiye'de ileri artıma teknolojisi konusunda bir yatırım yapmak istedik.

Bu nedir? Bu 'ultrafiltrasyon' dediğimiz aslında temeli 2012-2013 yıllarında atılmış olan bir projeydi. Bu proje TÜBİTAK projesi olarak başladı. Yani aslında hem kimya hem de fizik içeren bir projedir bu. Tüp şeklinde bir elyaf üretiyorsunuz. 1,4 milimetre dış çapında, 0,7 milimetre çapında çok ince bir cins polimerden kauçuk gibi bir maddeden yapılmış bir elyaf. Bunu demetler halinde 25 santimetre PVC bir borunun içerisinde topluyoruz.

Kapaklar takıyoruz. Negatif bir basınçla kirli su içeriden giriyor ve temiz su dışarıdan çıkıyor. Çok küçük delikler var. Sanıyorum, 20-25 nanometre boyutuna kadar bütün katı maddeleri veya safsızlıkları arıtabiliyorsunuz. Burada virüslere kadar bakterilere kadar arıtabiliyorsunuz. Dolayısıyla bir tesisten çıkan atık suyu bu şekilde filtreleyerek tekrardan kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz."

ARITMA SİSTEMİ PROJELERDE KULLANILIYOR

Kipri, firma olarak bu alanda birkaç önemli projeye de girdiklerine işaret ederek, "Aksaray Belediyesinin büyük bir projesi vardı. Aksaray'ın günlük 35 bin metreküp su ihtiyacı Ak-Kim'in modüllerinden filtre edilerek süzülmektedir. İstanbul Havalimanı'nda bir atık su geri kazanım tesisi var. Burada da 84 modül var. Buradaki ihaleyi de biz aldık ve ürünlerimizi teslim ettik." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 14:28
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını