AKAMİB'den 2020'nin ilk yarısında 300 milyon dolarlık ihracat

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), 2020'nin ilk 6 ayında 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

AKAMİB'den 2020'nin ilk yarısında 300 milyon dolarlık ihracat
Enerji Zirvesi

MERSİN (AA) - Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), 2020'nin ilk 6 ayında 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

AKAMİB tarafından konuyla ilgili olrak yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüste (Kovid-19) normalleşme sürecinin ardından ihracat da arttı.

Birliğin ocak-haziran dönemi ihracatı, geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 31 artarak 300 milyon dolara ulaştı.

Başta Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nden talebin artmasıyla birlikte, Birliğin haziran ayı ihracatı da geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 36 artışla 36 milyon dolar şeklinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine başvurulan AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Kovid-19 sürecini iyi değerlendirdiklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

"En büyük pazarlarımızdan Almanya'ya yüzde 114, Hollanda'ya yüzde 120, ABD'ye yüzde 110 ve Fransa'ya yüzde 86 ihracat artışı gerçekleştirerek dış satımımızı normalin ötesine taşıdık. İhracatı ve ihracatçı sayısını artırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Hatay Mobilya ve Aksesuarları Ur-Ge Projesi doğrultusunda yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız. Kısa süre içinde Adana Mobilya Ur-Ge ve Mersin Kereste Palet Ur-Ge projeleri faaliyetlerine de başlayacağız. Ur-Ge projelerimizle salgın döneminde yaşadığımız kayıpları hızla telafi edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 08:53
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını