Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğum yardımı kapsamında üç çocuk sahibi olan ailelere 600 liraya kadar doğum yardımı yapıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan destek
Endüstrideara

Türkiye’de nüfusu desteklemek adına 15 Mayıs 2015’te başlatılan doğum yardımı kapsamında üç çocuk sahibi olan ailelere 600 liraya kadar doğum yardımı yapılabilmekte. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım amacı çocuk sahibi olan çiftlerden artan masrafların bir nebze azaltılmasını hedefliyor.  Doğum yardımından Türk vatandaşları ve mavi kartlı kişiler yararlanabilmekte. Annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması halinde doğum yardımından yararlanması mümkün kılınıyor.

15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren doğum yardımı bu tarih ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için söz konusu. Diğer yandan doğum yardımına esas çocuk sayısının tespitinde bu tarihten önceki doğumlar da dikkate alınmakta. Doğum yardımı ilk çocukta 300 TL’dir. Kişi ikinci çocuğunda ise 400 TL ve üçüncü çocuğunda 600 TL olarak gerçekleşmektedir.  Yardım alacak kişinin çocuk sayısı baz alınarak yapılacak doğum yardımının üst limiti 600 TL’dir. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda yardım 600 TL olarak uygulanmaktadır.

https://www.ailevecalisma.gov.tr/

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 09:03
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını