Ağrı'da tam 7 bin kişiye istihdam sağlanacak

Ağrı Valisi Süleyman Elban, kentte işsizliği azaltmak amacıyla 7 bin kişinin çalışacağı Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını söyledi.

Ağrı'da tam 7 bin kişiye istihdam sağlanacak
Enerji Zirvesi

AĞRI (AA) - Ağrı Valisi Süleyman Elban, kentte işsizliği azaltmak amacıyla 7 bin kişinin çalışacağı Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını söyledi.

Vali Elban, Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında, Ağrı'da yapımı süren ve yapılması hedeflenen projelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Kentte bir süre önce kurulan Tekstilkent'te üretimin sürdüğünü aktaran Ağrı Valisi Süleyman Elban, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidi sebebiyle Avrupa ülkelerinin İstanbul'da üretim yapmak istediklerini belirtti.

Kendilerinin de Ağrı'da İl Özel İdaresi kaynaklarıyla Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını, inşaatın temelinin önümüzdeki günlerde atılacağını ve yazın üretime başlanacağını söyleyen Elban, "7 bin kişinin çalışacağı bir Ayakkabıcılar Sitesi kuruyoruz. Tekstilden sonra Ağrı ayakkabıda da bölgenin merkezi olacak ve Türkiye'de de bir üretim merkezi haline gelecek. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık." şeklinde konuştu.

Elban, Ayakkabıcılar Sitesi için iş adamlarıyla görüştüklerini ve anlaşma sağladıklarını belirterek, "Yapılacak yerin arsa temini tamam. Yapacağımız projeyle ilgili tüm kaynakları Valiliğimiz İl Özel İdaresi kaynaklarıyla temin ettik. Sitenin yapımıyla ilgili tüm paramız hazır ve bütçemizi de hazırladık. Kaynak sorunumuz yok, kendi imkanlarımızla yapıyoruz." dedi..

Ayakkabıcılar Sitesi'nde çalışacaklar için bugün itibariyle Halk Eğitim Merkezinde (HEM) kurs açıldığı anımsatan Elban, yaz aylarında üretime başlanacak fabrika için yetişmiş eleman ihtiyacının bu yolla sağlanacağını söyledi.

Üretimin çok hızlı şekilde yapılacağını aktaran Elban, şöyle devam etti:

"Valilik olarak ayakkabıcılıkla ilgili dikiş ve diğer makinelerimizi satın aldık. Vatandaşlarımız da bir an önce kursa müracaat etsin ve eğitimlerini alsın. Bu tesisler açıldığında buraya gidip sertifikalarını verip bu mesleği bildiklerini gösterdiklerinde hemen iş başı yapmış olurlar. Gelen firmalarımızda yetişmiş iş gücü açısından da zorlanmazlar. Temin ettiğimiz makinelerle HEM'deki kursumuz sürekli devam edecek. Ayakkabıcılar Sitesi'nde üretim başladıktan sonrada sürekli eleman yetiştirmeye devam edeceğiz."

Vali Elban, Tekstilkent'te çalışanların çoğunun kadınlardan oluştuğunu, Ayakkabıcılar Sitesi'nde ise çoğunlukta erkeklerin çalıştırılacağını ve istihdamda cinsiyet dengesinin sağlanacağını söyleyerek, şöyle decam etti:

"Sektörün birinde çoğunluk bayanlardan oluşurken birinde de erkekler olmuş olacak. Dolayısıyla ildeki işsizliğin azaltılması konusunda da sağlıklı ve dengeli bir yapı oluşmuş olacak. Bu sektörün de böyle bir güzel tarafı var. Tekstil fabrikaları içerisindeki en küçük fabrikada 700 kişi çalışıyorken burada bir fabrikada çalışacak kişi sayısı 600'ün altında değil. Baharla inşallah Ağrı'da ayakkabıcılıkla ilgili fabrikalar çiçek gibi açmaya başlayacak."

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 15:33
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını