ADANA’YA, AVRUPA’NIN İLK SU ÜRÜNLERİNE İLİŞKİN TARIMA DAYALI OSB'Sİ

Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB), Adana'nın Karataş ilçesinde faaliyete geçecek.

ADANA’YA, AVRUPA’NIN İLK SU ÜRÜNLERİNE İLİŞKİN TARIMA DAYALI OSB'Sİ
Endüstri 40 Zirvesi

Adana’da kurulacak olan Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB), faaliyete geçmesi ile birlikte senede 60 bin ton su ürünleri üretimi, çoğunluğu kadın olmak üzere 3 bin kişiye istihdam, parasal olarak 350 milyon dolar hasıla ve 250 milyon dolar ihracat amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından edinilen bilgiye göre, söz konusu TDİOSB'nin kuruluş protokolü, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından onaylanarak tüzel kişilik kazandı.

Adana Karataş Su Ürünleri TDİOSB, Adalı Mahallesi'nde, Ceyhan Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü yerdeki 6 bin 337 dekar alanda faaliyete geçirilecek.

Alanı içerisinde tatlı su, acı su ve deniz suyunda yaşayabilen su ürünleri üretilecek olan TDİOSB'de, yerli türlerin dıışnda Türkiye'de doğal olarak bulunmayan ve dolayısıyla yurt dışından getirtilerek üretilecek yabancı (egzotik) türler de yer bulacak.

Çipura, levrek, granyöz, lahoz, mercan, sazan, tilapia, karabalık gibi yerli türler, akışkan sistem denilen, suyun havuzların bir tarafından girip karşı tarafından drene edildiği sistemlerde üretilebilirken, yabancı türlerin ancak kapalı devre üretim sistemi (resirküle sistem) denen bir teknikle üretilebilecek.

HEDEF 60 TON SU ÜRÜNÜ

Proje kapsamında TDİOSB alanında, tarla balıkçılığı yapılmak üzere işletmeler kurulacak. Burada tatlı su balıkları, tuzlu su balıkları ve kabuklu deniz ürünleri yetiştirilecek.

TDİOSB'nin hayata geçirilmesi ile birlikte senede 60 bin ton su ürünleri üretimi yapılması, çoğunluğu kadın olmak üzere 3 bin kişiye istihdam sağlanması, parasal olarak 350 milyon dolar hasıla ve 250 milyon dolar ihracat bekleniyor.

Bu bölgede enerji ihtiyacı saha içerisinde planlanan 20 megavat güneş enerjisinden karşılanacak olup yeşil, çevreci ve sıfır atık projesinin uygulanacağı, arıtma tesisinin ileri arıtma tesisi olarak dizayn ve inşa edileceği yeşil bir TDİOSB projesi olacak.

DESTEKLER SÜRECEK

Tarla balıkçılığında, Türkiye için de önemli bir yere sahip olan TDİOSB'ye gelen taleplerin karşılanmasıyla, Türkiye ekonomisinin hedeflediği ve öngördüğü rakamlara ulaşmak için bir büyük adım daha atılırken ulusal ve uluslararası birçok yatırımcı ve sanayiciye de imkan sunulmuş olacak.

Bakanlık, Türkiye'nin kalkınmasına, üretim, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerine katkı sağlayacak TDİOSB'leri desteklemeyi sürdürmeyi düşünüyor. 

TÜRKİYE'NİN 365. OSB'Sİ OLACAK

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı olan Memiş Kütükcü de Türkiye'nin sanayi üretiminin yüzde 45'ini gerçekleştiren organize sanayi bölgelerine bir yenisinin eklendiğini söyleyerek, "Böylelikle Türkiye'de OSB sayısı 365'e ulaşırken, TDİOSB sayısı da 32 oldu. TDİOSB'ler Türkiye'nin gıda üretiminde önemli. Halihazırda 8 TDİOSB'miz üretimde. Ancak et, süt, yaş sebze ve meyve başta olmak gıda üretimine odaklanan tarıma dayalı ihtisas OSB'lerimizin tamamının hızla üretime geçmesi için yeni destek mekanizmaları geliştirilmeli." Şeklinde konuştu. (AA)

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını