banner1322
x

ABD’DE TİCARET MERKEZİ KURDULAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ABD’nin sanayi ve ticaret merkezi olan Şikago’da ihracatçılara fırsat kapıları açacak ticaret merkezi kurdu.

ABD’DE TİCARET MERKEZİ KURDULAR
Endüstrideara

Ticaret Bakanlığı desteğiyle ABD’nin sanayi ve ticaret merkezi Şikago’da ticaret üssü kuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ihracatçılar için büyük bir fırsat kapısı açacak.
Türkiye Ticaret Merkezleri mevzuatı kapsamında kurulan merkez, doğrudan ihracat yanında, hukuki ve idari konularda da yardım edecek. Firmalara tam destek vermek için “tek durak ofisi” niteliğinde tasarlanan merkez, TOBB’un yurt dışında ilgili mevzuat kapsamında açtığı ilk Ticaret Merkezi olma özelliğini taşıyor.
Düzenlenen açılış töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel rekabette yeni, farklı yol ve yöntemlere ihtiyaç duyulduğu belirti. TOBB’un Şikago merkezi yanında, ABD New-York, Dubai, Londra gibi merkezlerin bulunduğuna dikkat çeken Ruhsar Pekcan, TOBB’un varlığı ve Şikogo’nun özelliklerinden dolayı yeni merkezin büyük bir önem taşıdığını belirtti. 
ABD’nin çok büyük bir Pazar olduğunu söyleyen Pekcan, Bu merkezin, makine aksam parçaları, kimya, otomotiv aksam parçaları, çelik, mobilya konfeksiyon ile öne çıkacağını düşündüklerini aktardı. ABD’nin Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında üçüncü sıraya ulaştığını ifade eden Pekcan, bu başarıyı sürdürülebilir kılmak için merkezin açılışının oldukça yerinde olduğunu söyledi. 

TÜRK ŞİRKETLER İÇİN TEK DURAK HİZMET NOKTASI OLACAK

Yeni açılan merkezde ofis depo gibi fiziki imkanların yanı sıra şirketlerin ABD’de duyabileceği her türlü hizmeti ABD’de yerleşik Türk ve Amerikalı profesyonel ekip ile vereceklerini belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, TTM’nin Türk şirketleri için tek durak hizmet noktası olacağını söyledi. İşletmeleri isterse onlara ABD’de profesyonel bir satış elemanı tahsis edeceklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu profesyonellerin Türk ürünlerinin satılması için bütün ABD’yi dolaşacaklarını ifade etti. Artık kendilerinin de ABD gibi büyük bir pazarda olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Kanada ve Meksika gibi yüz milyonlarca nüfusu olan ülkelerle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşmaları ile büyük pazarlara erişim imkanları olduğunu söyledi.

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını