banner1322
x

ABD petrol fiyatı tahminini yükseltti

Bu yıl için Brent petrolün varil fiyatı beklentisini ABD Enerji Enformasyon İdaresi, 61 dolardan 63 dolara yükseltti.

ABD petrol fiyatı tahminini yükseltti
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) – Bu yıla ilişkin ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), petrol fiyatı tahminini revize etti.
Brent tipi ham petrolün bu yıl ortalama varil fiyatının EIA'nın "Mart 2019 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"nda, 63 dolar olmasının öngörüldüğü belirtildi.

Brent petrolün varil fiyatının bu yıl EIA'nın şubat ayı raporunda 61 dolar olacağı tahmin edilmişti.
Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent tipi ham petrolün böylece, bu yıla ilişkin varil fiyatı beklentisi 2 dolar arttı.

Öte yandan, gelecek yıla ilişkin Brent tipi ham petrolün varil fiyatı beklentisi ise değiştirilmeyerek 62 dolarda sabit bırakıldı.
Fiyat revizyonuyla ilgili, raporda, küresel petrol stoklarının şubat ayında günlük ortalama 1,4 milyon varil azaldığına işaret edilerek, Haziran 2017'den bu yana bunun en büyük aylık düşüş olduğu vurgulandı.

Raporda, ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerin bu yılın ilk 6 ayında ham petrol üretimlerini günlük ortalama 1,2 milyon varil azaltma kararının yılın ikinci yarısında da uygulanmaya devam edilmesinin beklendiğine yer verildi.

ÜRETİM BEKLENTİSİ AŞAĞI ÇEKİLDİ

Raporda, ABD'nin 2019 ve 2020'ye ilişkin ham petrol üretim tahminlerinin de aşağı çekildiği ifade edildi.
Ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu çerçevede, bu yıl 12,3 milyon varil, gelecek yıl ise 13 milyon varil olacağının öngörüldüğü bildirildi.

ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretiminin 2019'da 12,4 milyon varil, 2020'de ise 13,2 milyon varil olacağının tahmin edildiği EIA'nın şubat ayı raporunda, kaydedilmişti.
Geçen yıl ABD'nin ham petrol üretimi kasımda günlük ortalama 11,7 milyon varile ulaşarak Rusya ve Suudi Arabistan'ı geride bırakmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 13:48
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını