ABB, AB Rotech’i satın alıyor

ABB, yaklaşık 20 yılı aşkın tecrübesiyle otomotiv sektörüne robotik kaynak çözüm ve servisleri sunan Bursa merkezli özel bir şirket olan AB Rotech’i satın alacak. Öte yandan, taraflar satın almanın finansal değerini açıklamama konusunda anlaştı. Satın alma işlemi bu yıl içerisinde resmi onayların tamamlanmasının ardından nihai hale gelecek.

ABB, AB Rotech’i satın alıyor
Enerji Zirvesi

ABB, bu satınalmayla birlikte otomotiv sektörünün gelişmekte olan tüm segmentlerine sunduğu robotik kaynak çözümleri portföyü ile yeteneklerini genişletecek. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun açıklamasına göre 2017 yılında yüzde 21'lik rekor büyüme ile otomotiv segmenti dünyanın en büyük robotik pazarı olmaya devam ediyor. İhracatını artırmaya odaklanmış Türkiye’nin otomobil ve ticari araç üretim hızının ülkenin gayrı safi yurt içi hasılasındaki büyümenin daha da üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

KONUMUNU DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRACAK

ABB Robotics Genel Müdürü Per Vegard Nerseth, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Bu satın alma Türkiye’de ve çevre ülkelerdeki otomotiv OEM’leri ve birinci kademe tedarikçileri için tercih edilen partner olma konumumuzu daha da güçlendirecek. Ayrıca ABB’nin rakipleriyle arasındaki farkı oluşturan öncü robotik çözümlerimizi ve müşteriye yakınlığımızı daha da güçlendirecek. Bu birleşme ABB’nin müşterileri ile müşterinin bulunduğu yerde çözüm temelli işbirlikleri kurma stratejisi ile de uyumludur.” AB Rotech ABB’nin Authorized Value Provider programı bünyesinde ABB sistem entegrasyonu yapan bir firma olarak faaliyet gösteriyor ve seneler içerisinde gerçekleştirdiği büyüme sonucunda ülkenin otomotiv sektöründe kendisine sağlam bir konum edindi.

ABB MÜKEMMEL BİR ORTAKT

Türkiye’nin önde gelen otomotiv üretim merkezlerinden birinde faaliyet gösteren AB Rotech müşterilerine ark, punta ve lazer kaynak dahil robotlu kaynak çözümlerinin yanı sıra freze ve takım işleme alanındaki çözümlerini ve uzmanlığını da sunuyor. Satın alma tamamlandığında AB Rotech ABB’nin Robotik ve Hareket bölümünün altında yer alacak ve Robotik iş kolunun bir parçası olacak. Ayrıca Türkiye’deki ve Güney Doğu Avrupa’daki otomotiv sektörünün kaynak çözümlerine odaklanan bölgesel uygulama merkezi konumuna gelecek. AB Rotech CEO’su Ömer Şanda: “Bölgemizdeki otomotiv endüstrisinde genişlememizi ilerletmek için mükemmel bir zamanlama ve ABB bizim için mükemmel bir ortaktır. Birleşme sayesinde ABB’nin bölgedeki fırsatlara erişim kapasitesine ve güçlü müşteri yönetimi programlarına dahil olabileceğiz.” şeklinde konuştu.

Halihazırda Avrupa’nın otomotiv sektörüne hizmet vermek amacıyla İsveç Gothenburg ve Çek Cumhuriyeti Prag’da kurulu olan ABB bölgesel robotik kaynak çözüm merkezleri ile bberaber AB Rotech, tüm Avrupa bölgesine yaygın şekilde hizmet sunmaya katkı sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 18:33
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını