AB, Siemens-Alstom birleşmesini niye ret etti?

AB, Alman Siemens'in Fransız Alstom’un demir yolu faaliyetlerini satın almasını ret etti. Peki süreç nasıl işlemişti?

AB, Siemens-Alstom birleşmesini niye ret etti?
Robot Zirvesi

BRÜKSEL (AA) - AB Komisyonu’nun ret kararı rekabet kaygısıyla alınırken, Alman Siemens ve Fransız Alstom’un anılan endişeleri gidermek için hiçbir öneride bulunmadığına dikkat çekildi.

SİEMENS ALSTOM'DA SESSİZLİK Mİ VAR?

Demir yolu ve tramvayın Avrupa’daki iki devi Alman Siemens ve Fransız Alstom arasındaki birleşme anlaşması 2017’de açıklanmıştı. Birleşme sonucu, yılda 15,3 milyar avro ciroya ulaşılacağı hesaplanmıştı.

İKİ DEV RAKİP BİRLEŞEMEZ Mİ?

AB Komisyonu ise geçtiğimiz temmuz’da söz konusu satın alma girişimiyle ilgili soruşturma, biribirine rakip iki firmanın birleşerek, rekabeti azaltacağı endişesiyle başlatmıştı.
Fransız Alstom, hızlı tren ve tramvay üretiminde 34 bin 500 kişi çalıştırırken, Alman dev Siemens Mobility'nin 28 bine yakın çalışanı bulunuyor.

AB'NİN PATRONUNA, 'DUR' DİYEN KOMİSYON...

Avrupa Birliği sınırları içerisinde çalışan tüm firmaların, endüstride rekabete uymayan hal ve eylemlerinin denetiminde AB Komisyonu tam yetki sahibi. Komisyon, rekabete aykırılığı inceleyip, değerlendirirken, taraflara, olumsuzluğu giderme şansı da tanıyor.
Yine de, piyasaya hakim olmak gibi rekabet dışı durum tespiti halinde, Komisyon, birleşme ve satın almayı engelleyebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 15:00
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını