banner1322
x

9 YILDAN SONRA ÜRETİME BAŞLIYOR

Pandemi sebebiyle açılışı ertelenen Çarşamba Şeker Fabrikası'nın sene sonuna kadar hizmete alınması planlanıyor.

9 YILDAN SONRA ÜRETİME BAŞLIYOR
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), 2011 yılından beri kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın, 9 sene aradan sonra, 2020 sonuna kadar yeniden üretime başlayacağını açıkladı.

Türkşeker tarafından yapılan açıklamaya göre, 8 Aralık 1989 tarihinde üretime başlayan ve 2011 sonuna planlanıyor..

Orta Karadeniz Bölgesi'nde 22 sene boyunca bölgedeki şeker pancarını işleyerek bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2011 yılında çiftçilerin alternatif tarım ürünlerine yönelmesiyle birlikte üretime ara vermek durumunda kalmıştı.

Geçen sene bölge çiftçilerinin talebi ve 150 bin ton şeker pancarı taahhüdü üzerine 2020 üretim döneminde fabrikanın yeniden açılması yönünde karar verilen Türkşeker, vakit kaybetmeden fabrikada revizyon çalışmalarına başladı.

Bu sene yaklaşık 1.000 hektarlık bir alanda ekiminin gerçekleştiği tahmin edilen şeker pancarından yaklaşık 60 bin ton civarında bir üretim bekleniyor. 150 bin ton pancar taahhüdünün yerine getirilmemesine rağmen Türkşeker, bu süreçte fabrikanın açılmasına destek veren yerel yöneticilerin, bölge milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin ve yerel basın temsilcilerinin istek ve gayretlerini de dikkate alıp Çarşamba Şeker Fabrikası'nı açma kararından geri adım atmayarak revizyon çalışmaları sürüyor.

Çarşamba Şeker Fabrikası'nın faaliyete geçmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmazken, çalışmalar sona erdiğinde yaklaşık 60 milyon liralık bir yatırım yapılmış olacak.

AÇILIŞA PANDEMİ RÖTORI

İlk etapta Türkşeker'e bağlı diğer fabrikalarda görevli 37 kişilik uzman bir ekibin de içinde yer aldığı 80 kişi ile revizyon çalışmalarına başlandı. Ancak Mart ayında ülkeyi etkisi altına alan pandemi sebebiyle çalışmalara ara verilmek durumunda kalındı.

Temmuz ve ağustosta görevlendirilen 20 kişilik bir teknik ekiple birlikte toplamda 60 personel ile revizyon çalışmalarına tekrar başlandı. Pandemi ve filyasyona bağlı karantina tedbirleri nedeniyle iki kere ara verilen bakım ve onarım çalışmaları halen sürüyor.

ÇİFTÇİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK

Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılışının gecikmesinden ötürü çiftçiler mağdur olmayacak. Türkşeker, çiftçilerin ürettiği pancarı alarak bünyesindeki Kastamonu Şeker Fabrikası'nda işleyecek. Pancarın nakliye işlemlerinden dolayı çiftçinin herhangi bir maddi kaybı olmayacak. Tüm nakliye işlemleri Türkşeker tarafından sağlanacak.

Pancar bedeli ödemelerinde yüzde 12'nin altında oluşacak polar oranları da yüzde 12 kabul edilecek ve böylece çiftçi daha çok kazanacak.

Türkşeker, Sözleşmeli Münavebe Sistemi Modeli ile bölgeyi Türkiye'nin soya üretim merkezine dönüştürerek tarımsal sanayinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak olan soya üretiminin artırılması çalışmalarını da sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 12:31
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını