banner1322
x

62 milyarlık elektroniği attık!

Yıllık ortalama 62 milyar dolarlık, elektronik atıyoruz. Bu rakamın 30 yıl sonra, 150 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

62 milyarlık elektroniği attık!
Enerji Zirvesi

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) raporu, küresel elektronik atık üretimiyle ilgili yaptığı çalışmada, ortalama yıllık 50 milyon ton elektronik atık üretildiğini hesapladı. Atığın maddi değeri ise 62 milyar dolar. Rapor, elektronik atık miktarını 2050'de 120 milyon ton olarak hesaplarken, bunun maddi değerinin 150 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

1 YILLIK ELEKTRONİK ATIK, GÜMÜŞÜN KAÇ KATI?

Birleşmiş Milletler (BM) ve WEF E-Atık Koalisyonu tarafından hazırlanan "Elektronikte Yeni Bir Dairesel Vizyon" raporu, Davos’ta açıklandı.
İsviçre'nin Davos kasabasında organize edilen 49. Dünya Ekonomik Forumu, 62 milyar dolarlık atığın, gümüş madenlerinin toplamının yıllık değerinin 3 katından da daha çok olduğunu kaydetti.

ÜRETİLEN TÜM UÇAKLAR VE ELEKTRONİK ATIK

Rapor, 50 milyon ton elektronik atığın, şimdiye dek üretilen ticari uçakların tamamının ağırlığının da üzerinde olduğuna işaret ederek, "Küresel zorluk ve fırsatlar noktasında, halkın, daha dikkatli ve bilgili olması zorunlu" denildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 15:18
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını